Navalného putování kriminály pokračuje

Koncem února se v ruských médiích objevila zpráva, že Alexeje Navalného odvezli z moskevské vazební věznice do nápravné kolonie číslo 2 v městě Pokrov, které leží ve vzdálenosti něco málo přes sto kilometrů od ruské metropole. Navalného tým pak zveřejnil popis mravů v této kolonii založený na zkušenostech lidí, kteří tam odpykávali trest.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravoslavný kostel v areálu trestanecké kolonie N2 ve městě Pokrov, kam byl kritik Kremlu Alexej Navalnyj převezen

Pravoslavný kostel v areálu trestanecké kolonie N2 ve městě Pokrov, kam byl kritik Kremlu Alexej Navalnyj převezen | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Po příjezdu se vězňovi seberou věci, postaví ho tváří ke zdi a nutí dělat dřepy. Pak ho mlátí. Následně jde na samotku. Bachaři a další vězňové koukají, jak se svléká donaha a zase musí dělat dřepy. Oholí mu hlavu a vyfotí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Mitrofanov: Navalného putování kriminály pokračuje

Další fází je čtrnáctidenní karanténa. Vězeň je v místnosti s několika desítkami dalších lidí. Nesmí pronést jediné slovo.

Den se skládá z plnění příkazů nadřízených. Příkaz k takzvanému referování se může opakovat mnohokrát denně. Vězeň stojí v pozoru a odříkává, jak se jmenuje, kde a kdy se narodil, podle jakého paragrafu byl odsouzen, kdy mu začal trest a kdy má skončit.

Nechat vězně naživu, nebo mučit

Nadřízení v této části lágru nejsou bachaři. Jsou to vězňové, kteří se upsali ke spolupráci s bachaři. Říkají jim aktivisté. Mohou obyčejného vězně okrást, zbít, mohou cokoliv. Na rozdíl od muklů smí kdykoli do sprchy.

‚Vedle močálu, se špatným jídlem.‘ Bývalí vězni popisují podmínky v kolonii, kde skončil Navalnyj

Číst článek

Po karanténě jde vězeň do baráku se zesíleným režimem. Stále tam platí zákaz mluvit s ostatními. Ale už je tady televize, na kterou se musí dívat povinně v kolektivu za dodržení přísných omezení. Povoleny jsou televizní noviny či přednášky na prokremelských kanálech.

Po baráku se zesíleným režimem jde vězeň do baráku s běžným režimem. Je to místnost pro 60 lidí. Každý vězeň má nárok na dva metry čtvereční osobního prostoru. Vězně odsud vodí do práce, jednou týdně do kostela a také do sprchy.

Psát dopisy se smí půl hodiny týdně. Vězeň dostane papír a propisku, vedle se posadí služba a bude koukat, co vězeň píše. Když se to službě nebude zdát, vytrhne vězňovi papír a zničí ho. Političtí vězňové nesmí s nikým mluvit ani v tomto baráku.

Ještě ve vazbě dostal Navalnyj označení „náchylný k útěku“. To znamená, že každé dvě hodiny k takovému vězňovi přistoupí člověk s videokamerou a on bude muset „referovat“. Co hodinu v noci k jeho palandě přijde jiný člověk, posvítí na něj a bude ho natáčet. Nebo vězně vzbudí a přikáže, aby opět „referoval“.

Navalnyj ale není obyčejný mukl. Je možné, že by se vůči němu chovali jinak? Exmagnáta Michaila Chodorkovského nechal Vladimir Putin odsoudit k desetiletému trestu odnětí svobody.

Chodorkovskij v rozhovoru s novinářkou Jevgenijí Albacovou uvedl, že je podstatné, nakolik je ochotno velení lágru povolovat aktivistům cokoliv, aniž by se vměšovalo. A důležité je, zda zní příkaz shora nechat vězně naživu, nebo mučit, až zemře.

Navalnyj se naposledy ozval ve středu z vazební věznice ve Vladimirské oblasti. Sedí v cele se dvěma kriminálníky a suší chleba na radiátoru ústředního topení, aby měli suchary.

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme