„Sedím na stoličce na svých šesti metrech. Vše, co s sebou mám, je hrnek - jeden kus, kniha - jeden kus. Zvykl jsem si na to,“ uvedl lídr ruské opozice prostřednictvím svého právníka na twitteru.
Lidé v Česku se často pozastavují nad tím, kde se vzalo až barbarské pohrdání právem a lidským životem, které provází činy Putinových pomahačů. Jde však o pokračování tradice.
Při explozi auta zemřela dcera ruského ideologa Alexandra Dugina. K vraždě novinářky-dezinformátorky Darji Duginové se přihlásili ruští partyzáni, zatímco ruská tajná služba FSB z útoku viní Ukrajinu.
Dozorci se nejprve domnívali, že Navalnyj žertuje, když jim vykládá o odborech, ale nyní jej každý den předvolávají ke kázeňské komisi a ta mu uděluje důtky ze všemožných formálních důvodů.
Avosj je něco jako české snad. Snad se to nějak vyvrbí. Snad nebude válka. Snad bude líp. Snad je třeba zatnout zuby, a pak přijde Překrásné Rusko budoucnosti.
„Jako byste točil film pro případ mé smrti,“ osočí se opozičník na režiséra Daniela Rohera, když mu položí otázku, jaký vzkaz by chtěl nechat ruskému lidu. „Nechme to na jiný film, udělejme thriller.“
Navalnyj vinu odmítá a své uvěznění přičítá režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, který u soudu označil za nepřítele, zrádce a vrahy ruského lidu.
Agent sledující ruského opozičního politika podle investigativního týmu BBC, týdeníku Insider a analytické skupiny Bellingcat patřil k týmu, který se specializuje na vraždy politických odpůrců Kremlu.
Soud v Rusku v novém procesu shledal vinným vězněného opozičního politika Alexeje Navalného, informovaly v úterý AFP a Reuters. Podle prokuratury spáchal rozsáhlý podvod.
Navalného stoupenci jsou přesvědčeni, že se proces odehrává ve věznici proto, aby soud co nejvíce unikal pozornosti veřejnosti, kterou Navalnyj z vězení burcuje k protestům proti vpádu na Ukrajinu.
Svět, nebo přinejmenším Evropa s napětím sleduje pohyby ruských vojsk u hranic s Ukrajinou. Kreml svými prohlášeními nerozhání dusno. Jak to ale vypadá s atmosférou uvnitř země?
Soud se koná přímo ve věznici v Pokrovu asi 100 kilometrů východně od Moskvy, kde si Navalnyj odpykává předchozí trest 2,5 roku odnětí svobody. Nyní mu hrozí až 15 let za mřížemi.
Manipulace s hlasy se objevily v případě levharta. 6. února pro něj během pouhých čtyř hodin hlasovalo 25 tisíc lidí, ačkoli podle měření stránky navštívily jen necelé dva tisíce návštěvníků.
Zasedání soudu bude výjezdní a bude probíhat ve vězeňském zařízení v Pokrovu, kde je opoziční předák vězněn. Advokátka upozornila, že formát bude mít negativní dopad na Navalného právo na obhajobu.
Ruská federální služba také požádala o zpřísnění trestu pro Navalného bratra Olega z podmíněného trestu na podmíněný. Kromě Navalného jsou všichni v zahraničí, upozornila BBC.
Lidé, kteří se ocitnou na této černé listině, mají omezené možnosti provádět finanční operace. Banky blokují jejich účty a znemožňují jim tak například platit kartou.
Další nelítostné utahování šroubů, a to jak směrem dovnitř, tak i ven, chvílemi daleko za hranice – tak by se asi dal popsat rok 2021 na ruské politické scéně.
The Insider patří ke známým ruským investigativním médiím. Společně se stejně zaměřeným serverem Bellingcat se zabýval několika případy nepříjemnými pro Kreml.
Dárek k letošním pětačtyřicátinám mu připravila administrace kolonie. Angažovala vězně, kteří sestříhali filmeček a ten pak promítli v den narozenin, přičemž účast vězňů na promítání byla povinná.
Napsal o tom německý list Der Spiegel. Mrtvý byl údajně také spřízněn s vysokým důstojníkem druhého oddělení FSB. Toto oddělení je v Rusku zodpovědné mimo jiné za boj proti terorismu.
„Ruská vláda usiluje o to zbavit se nezávislých médií. Nechtějí vypadat tak drsně a brutálně jako Lukašenko, proto využívají označení zahraniční agent,“ říká ruský novinář pro iROZHLAS.cz.
V rozpětí pouhých tří týdnů proběhly či ještě proběhnou parlamentní volby ve třech zemích, které vnímavého Čecha jistě zajímají: v Rusku, Německu a teď nás čekají naše volby vlastní.
Demokraté zůstali bez zastoupení v parlamentu a bez podpory veřejnosti. Lidé opozičního předáka Navalného na sociálních sítích křičí, že jim ukradli vítězství, a již našli viníka své porážky.
V Rusku se množí obvinění úřadů z podvodů a manipulací při víkendových parlamentních volbách. Kreml kritiku odmítá. Co volby prozradily o síle mocenské vertikály, kterou vystavěl Vladimir Putin?
Parlamentní volby vyhrála prokremelská strana Jednotné Rusko, která si ve Státní dumě navíc udržela dvoutřetinovou většinu. Podle odborníka to je očekávatelný výsledek, který ale neodpovídá realitě.