Program nové vlády Petra Fialy obsahuje jednu velkou záhadu

Do očí bijící záhada programového prohlášení vlády Petra Fialy spočívá v tom, že se nijak nezabývá obrovským rozdílem mezi potřebnými výdaji a nejistými příjmy. Nový kabinet míní opravdu hodně peněz investovat, finančně pomáhat, daně spíš snižovat a lidem a firmám ulevovat. A musí řešit několik velkých krizí zároveň. Ale kde na to vezme? Zadlužovat se nemíní, naopak plánuje snižovat rozpočtové schodky.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Zbyněk Stanjura a premiér Petr Fiala

Ministr financí Zbyněk Stanjura a premiér Petr Fiala | Foto: Jakub Stadler | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Kapitola Zdravé veřejné finance patří v programu zrovna k těm nejméně konkrétním… „Nechceme, nesmíme a nebudeme občanům lhát,“ slibuje Fialův tým hned v úvodu svého programu. V těchto prvních dnech ale veřejnosti něco podstatného tají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Program nové vlády Petra Fialy obsahuje jednu velkou záhadu

Už brzy se snad dozvíme víc. V rozpočtu na rok 2022, který vláda Petra Fialy předělává i za cenu tříměsíčního rozpočtového provizoria, plánuje škrtnout nějakých 80 miliard. Ekonomové moc šancí nevidí – ale až koncem ledna ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) svůj plán předloží, bude jasné, zda má kabinet jen zbožná přání, nebo i reálný plán.

Vicepremiér pro digitalizaci, ministr pro místní rozvoj a staronový předseda Pirátů v Českém rozhlasu Plus označil za jednu cestu k úsporám digitalizaci. Jednak zrychlí a zlevní fungování státu, jednak přispěje ke kvalitnímu rozhodování.

Stabilizace veřejných financí i orientace na unii a NATO. Vláda zveřejnila programové prohlášení

Číst článek

„Koalice má ve vínku řízení státu podle faktů a dat. Informované rozhodování o návrzích zákonů, vznik analytického týmu pod vládou, který dokáže vyhodnotit dopady legislativy, to vše přinese úspory,“ řekl Bartoš. To sice vypadá logicky, ale taky jako běh na dlouhou trať – a kabinet potřebuje desítky miliard hned.

Fiala by se měl ptát Hegera

Když nastupovala na Slovensku téměř před dvěma roky nová koaliční vláda Igora Matoviče – a to byla ještě větší změna než teď v Česku – ihned posílila zákonné pravomoci útvaru Hodnota za peníze. To je analytická skupina složená z mladých výborně vzdělaných ekonomů, která posuzuje každou větší investici už v podobě záměru a vždy před rozhodnutím vlády.

Od roku 2016 útvar hodnotil výdaje přes 22 miliard a uspořil státu celé dvě miliardy eur (v přepočtu asi 50 miliard korun). Své analýzy publikuje a má vliv na pravidla utrácení veřejných peněz. Z loňské říjnové zprávy například plyne, že navzdory epidemii se díky Hodnotě za peníze ušetřilo něco před 1,5 miliardy korun na lékové politice.

Slovenský stát taky není žádný šampión v rychlé přátelské nikoli předražené službě občanům, nicméně Hodnota za peníze je zrovna inspirativní nápad, který má výsledky. Ale i tak – velmi hrubým přepočtem na velikost ekonomiky bylo by možné v Česku takto inteligentně ušetřit za pět let asi 100 miliard korun.

Ačkoliv tahle suma Fialovu vládu nespasí, měl by se český premiér svého slovenského kolegy Eduarda Hegera během úterní návštěvy Bratislavy na Hodnotu za peníze poptat. Slovenský premiér byl ve vládě zprvu ministrem financí a úsporám v rozpočtu dobře rozumí.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme