Režisér Jákl začíná natáčet Jana Žižku. Nejdražší film v dějinách Česka přijde na půl miliardy

Režisér Petr Jákl ve čtvrtek představil připravovaný film Jan Žižka. Hlavní ženskou roli bude hrát australská herečka Sophie Loweová. Bratra hlavního hrdiny ztvární anglický herec William Moseley, známý především z trilogie Letopisy Narnie. Chybět nebudou ani herci Ben Foster, Michael Caine, Marek Vašut, Jan Budař nebo Ondřej Vetchý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tým k filmu Jan Žižka: Australská herečka Sophie Loweová, americký herec Ben Foster, režisér Petr Jákl, německý herec Til Schweiger, britský herec William Moseley a herec Jan Budař | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Film Jan Žižka má rozpočet půl miliardy korun, mělo by jít o nejdražší český film. Režisér Petr Jákl se chce držet historie. Kde fakta chybí, počítá s fikcí. Natáčet se má začít 17. září.

„Jsem nadšený z toho, že se tenhle projekt dal nakonec do kupy. Plno lidí na něm pracovalo dlouho, dnes už je to nějakých osm let. Jsem nadšený a pořád nemohu věřit tomu, že mám takhle úžasné herce vedle sebe, další jsou na cestě,“ řekl Jákl. 

Po boku Fostera se ve filmu objeví dvojnásobný držitel Oscara, britský herec Michael Caine, který ztvární fiktivní postavu Lorda Borše, pravou ruku krále Václava IV. a bojovníka za práva obyčejných lidí.

Ve filmu bude hrát také německý herec a režisér Til Schweiger známý ze snímků Klepání na nebeskou bránu, Hanebný pancharti, Vikingové, Král Artuš nebo Lara Croft. V Jáklově filmu ztvární postavu Rožmberka. Z českých herců se ve filmu objeví Ondřej Vetchý, Marek Vašut nebo Jan Budař.

Moseley: Teď jsem mužem ve středověkém obleku

Herec Ben Foster ve čtvrtek novinářům řekl, že cítí jako čest ztvárnit osobnost Jana Žižky.

Jákl ulovil pro Jana Žižku další hvězdu. Oscarový Michael Caine ztvární pravou ruku Václava IV.

Číst článek

„Scénář byl velice univerzální, a velice specifický, bylo to téma, s nímž se každý může ztotožnit," řekl Foster. Připustil, že historii, o níž má snímek vyprávět, neznal, a neznal ani příběh Žižky, ale hluboce se ho prý dotkl.

Ani Schweiger historii o Žižkovi neznal, načetl ji z materiálů, které mu poskytl až Jákl.

„Nejdůležitější faktor, že jsem roli přijal, byl Petr, měli jsme dlouhý rozhovor. Snažil jsem se ho přesvědčit, aby mi dal jinou roli, chtěl jsem tu Benovu," žertoval.

V Praze už dříve točil a na stejnou práci se v tomto městě velmi těší. Totéž zmínil i jednatřicetiletý Moseley, který zmíněnou fantasy trilogii v Praze točil přibližně před deseti lety. „Je to pro mě velice nostalgické. Tenkrát jsem byl mladým klukem ve středověkém obleku, ale teď jsem mužem ve středověkém obleku,“ řekl.

Film má být v roce 2020

Jákl s uvedením filmu do kin počítá v roce 2020. Film Jan Žižka bude spolu s Jáklem produkovat hollywoodský producent Cassian Elwes, který stojí za desítkami známých filmů, jako je například Klub poslední naděje.

Připravovaný film Jan Žižka nabírá tisíce komparsistů. Natáčet se začne na jaře

Číst článek

Cesta k filmu o jedné z nejznámějších, ale také různě vykládaných postav české historie, byla podle něj velmi dlouhá.

„Už jako malý kluk jsem sledoval filmy Statečné srdce, Gladiátor nebo Samuraj a vždycky jsem takový film chtěl udělat. Ale chtěl jsem ho udělat s českým hrdinou. Myslím, že Jan Žižka je správná postava na takový film,“ řekl ve čtvrtek.

Dělám to proto, že jsem obdivoval tyto filmy, ale také proto, že jsem Čech a na to jsem hrdý,“ doplnil.

Film vzniká na základě scénáře Marka Dobeše a Michala Petruše, Jákl ho četl už před osmi lety. Pod definitivní verzí scénáře je podepsán sám Jákl. Historickým poradcem filmu je Jaroslav Čechura.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme