Na scénu pražského Národního divadla se po 22 letech vrací Čechovův Strýček Váňa

Na repertoár pražského Národního divadla přibyl Strýček Váňa od Antona Pavloviče Čechova. Nově se tam vrací po 22 letech, a to v režii Michala Dočekala v titulní roli s Igorem Barešem. V inscenaci vystupují také Iva Janžurová, František Němec a Saša Rašilov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strýček Váňa v ND: Igor Bareš a Lucie Žáčková | Foto: ND Lucie Jansch

Bouřlivé emoce střídají okamžiky zamyšlení, křik se mění v ticho. Na scéně Stavovského divadla řeší osm postav krizi středního věku. Titulním hrdinou je Strýček Váňa v podání Igora Bareše.

„Stejně jako to Čechov napsal pro Váňu, tak stejně tak i já se ohlížím a bilancuju. Ale já jsem bilancoval celý život, takže mě ta krize středního věku potkala už někdy kolem patnáctého roku,“ říká Bareš. Pro režiséra Michala Dočekala jde o hru, která řeší nejenom krizi středního věku u lidí, ale i ve společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové hře v pražském Národním divadle informovala redaktorka Michaela Vetešková

„Já si myslím, že to je i hra – a doufám, že i ta inscenace bude taková – velmi společensky aktuální, protože tu krizi středního věku, myslím si, prožívá celá společnost,“ vysvětluje Dočekal a pokračuje:

„A to je pro mě to nejpodstatnější, protože to, že někdo zestárne a zdaleka se mu nesplnilo to, v co doufal, je jistě fakt, děje se to každé generaci. Ale to myslím, že pro mě a pro nás, co na té hře pracujeme, není to nejpodstatnější.“

Zajímavé je i časové zasazení hry. Mohou to být 70. léta, rok 2013, ale může se odehrávat i za 50 let. „Ta hra je dobrá a Čechov je vynikající tím, že když to čtete, tak to vnímáte jako současnou hru,“ tvrdí Dočekal a dodává:

„My jsme na tu dobovost, to znamená nějaké secesní kostýmy a fraky, prostě rezignovali, to by mi přišlo zbytečně ornamentální. Zároveň jsme na tu současnost nijak zvlášť netlačili, ale pokud bych na to měl jednoznačně odpovědět, tak ta hra je současná a odehrává se v současnosti.“

Šéf činohry Michal Dočekal si Strýčka Váňu sám vybral a je to poprvé, co ho režíruje. Naposledy se tato hra na české první scéně objevila v nastudování Ivana Rajmonta před 22 lety, na jevišti Stavovského divadla se objevuje vůbec poprvé.

Michaela Vetešková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme