Tyjátr - Biograf Karl Kraus

Pražské Divadlo Komedie uvede novou inscenaci Poslední chvíle lidstva podle předlohy „nejvídeňštějšího Vídeňana“ Karla Krause. Ještě než se toto pozoruhodné dílo představí divákům, uvedla Komedie v cyklu Biograf scénické čtení Krausových textů a následnou debatu. Byla u toho i Veronika Dospělová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divadlo Komedie | Foto: Divadlo Komedie

Walter Benjamin o něm řekl: „Karl Kraus je podoben poslu ze starých rytin, který běží rozcuchán ulicí a v ruce drží list plný válek, moru, vraždění a bolestí, požárů a záplav a vykřikuje kolem sebe nejnovější noviny.“

Nejvídeňštější ze všech Vídeňanů, nejnesmiřitelnější a nejzavilejší nepřítel všech nacionalismů a militarismů, jedovatý glosátor, mistr nemilosrdného posměchu, svědomí Rakouska… To vše byl Karl Kraus, jeden z největších moderních novinářů a spisovatelů.
Divadlo Komedie uvedlo první ze svých komponovaných večerů věnovaných právě jemu – Biograf Karl Kraus. Scénické čtení v podobě montáže úryvků různých Krausových textů představilo i jeho velkou lásku, baronku Sidonii Nádhernou.

Karl Kraus, 1928 | Foto: Wien Museum, Trude Fleischmann

Na barončině zámku ve Vrchotových Janovicích pracoval na svém největším díle Die letzten Tage der Menschheit (Poslední dnové lidstva), které napsal v reakci na první světovou válku. Sám Kraus o něm řekl, že „provozování tohoto dramatu, jehož rozsah by podle pozemských měřítek vyplnil asi 10 večerů, je vyhrazeno divadlu na Marsu. Návštěvníci divadel z tohoto světa by to nevydrželi“.
Po scénickém čtení v podání Vojtěcha Bárty, Ivety Jiříčkové a Kajetána Písařovice následovala beseda se dvěma významnými hosty. Byli jimi Alena Wagnerová, autorka knihy o Sidonii Nádherné, a přední odborník na Karla Krause, germanista Kurt Krolop.

V Komedii jsme mohli vidět také unikátní filmovou nahrávku Karla Krause. Celý Biograf doprovázela hudba přední české klezmer skupiny HaChucpa a její koncert také celý večer zakončil. Naštěstí toto setkání s dílem Karla Krause nebylo poslední. Chystá se inscenace zmíněného veledíla Poslední dnové lidstva. Podepsáni jsou pod ní hned tři mladí režiséři – Katharina Schmitt, Thomas Zielinski a Alexander Riemenschneider. Určitě je na co se těšit!

Karl Kraus čte z Posledních dnů lidstva:Alena Wagnerová
Česko-německá spisovatelka. Autorka mimo jiné publikací o Sidonii Nádherné a Mileně Jesenské a především knihy Helden der Hoffnung – die anderen Deutschen aus den Sudeten 1938–1989 (Hrdinové naděje – Ti druzí Němci ze Sudet 1938–1989). Žije střídavě v Saarbrückenu a Praze.

Kurt Krolop
Narodil se v Čechách a celá jeho životní i vědecká dráha je s nimi úzce spojena. Třikrát byl nucen ze země odejít. V roce 1989 začal hostovat FF UK, kde významně přispěl k modifikaci české germanistiky a budování jejího jména na mezinárodním vědeckém poli. Za svou vědeckou práci byl vyznamenán bezpočtem významných institucí, od roku 1999 je čestným předsedou Goethovy společnosti v ČR, je i předsedou Společnosti Franze Kafky. Karlova univerzita mu udělila svou stříbrnou pamětní medaili.

soubor HaChucpa
Soubor HaChucpa vznikl v roce 1997 při HaDivadle. Skládá se z členů HaDivadla, studentů JAMU a brněnské konzervatoře, členů brněnské Židovské obce a dalších.

Veronika Dospělová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme