Letošní MFF Karlovy Vary přijdou s novinkou - letním kinem

Mezinárodní filmový festival Karlovy vary začne i letos v tradičním termínu na začátku července. I když o hvězdných hostech zatím organizátoři mlčí, lákají už teď návštěvníky například na nové projekční místo, které bude pod otevřeným nebem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška | Foto: Jan Rosenauer

Karlovarský festival si na nezájem diváků nemůže stěžovat. A proto zpráva o obnovení letního kina potěší nejednoho příznivce filmového umění. Zkušební provoz začne ještě před festivalem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Evy Rajlichové přinesla první informace o detailech letošního karlovarského filmového festivalu

„24. června se tam naváží promítačky a v zápětí bude zkušební projekce. Kino bude připraveno už týden před festivalem, abychom mohli vyzkoušet všechny provozní věci,“ vysvětluje karlovarský primátor a dlouholetý vedoucí tamního Filmového klubu Petr Kulhánek.

Nejprestižnější sekcí každého festivalu je hlavní soutěž. Snímky, které se v ní letos ve Varech objeví zatím organizátoři tají. Nejistá je i účast českého filmu. „Preferujeme filmy novějšího data, filmy, které buď se rozhodnou pro světovou premiéru v rámci karlovarského festivalu, případně byly uvedeny do českých film v jarních měsících tohoto roku,“ představuje vodítka pro výběr filmů nový umělecký ředitel největšího českého filmového festivalu Karel Och.

„Když se podíváte do plánu premiér, či plánu připravovaných filmů na druhé pololetí letošního roku, variant filmů, které by nás uspokojily po umělecké stránce - silný příběh a specifické formální pojetí, které není konvenční a přináší alespoň některý nový pohled na filmový jazyk, snaží se ho nějakým způsobem posouvat dále - tak těch tam mnoho není,“ říká Och. „Pevně doufáme, že se nám podaří nějakého českého zástupce v soutěži mít,“ dodává.

I pro něj je letošní rok přelomový. Nastoupil totiž do funkce po Evě Zaoralové. „Je to vzrušující, časově náročné a zároveň jsem velice rád, že tým, se kterým spolupracuji, je velice silný a je s ním dobrá spolupráce,“ chválí Och a zároveň dodává, že je rád, že součástí týmu stále zůstává dosavadní umělecká ředitelka Eva Zaoralová - nově v roli umělecké poradkyně. „Její zkušenosti jsou v rámci našeho kontextu, ale i v rámci evropských festivalů nedocenitelné,“ říká Och.

MFF Karlovy Vary můžete letos navštívit od 1. do 9. července.

Eva Rajlichová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme