Karneval ve španělském Cádizu ovládl hit o korupci

Španěly ani v době krize neopouští humor a zvlášť obyvatelé Cádizu jsou v tom opravdoví mistři. Během tamního karnevalu už tradičně svou nespokojenost s politikou, krizí a korupčními skandály glosují vtipnými písněmi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karneval v Cadizu | Foto: Ľubica Zlochová

„Mariano, nech už ty nůžky, nekrať nám tolik platy,“ zní na adresu premiéra Mariana Rajoye ulicemi města, které založili Féničané před třemi tisíci lety.

Texty písní, které rozezvučily karneval, jsou vtipné, ironické a dvojsmyslné. Letos si vzaly na paškál zejména čerstvý korupční skandál vládnoucích lidovců. Nevynechaly ani bankéře nebo těžký život nezaměstnaných.

Pěvecká seskupení, takzvaná chirigotas, comparsas a coros, soutěží v cádizském divadle Gran Teatro Falla. Zpěváci jsou obyčejní lidé, mladí, starší, ženy, muži i děti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na karnevalu v Cádizu natáčela spolupracovnice Českého rozhlasu ve Španělsku Ľubica Zlochová

Svá vystoupení si nenechávají jen pro porotu v divadle. Jejich opravdovým domovem jsou náměstí, náměstíčka a úzké starobylé uličky.

Zdaleka ne všichni se totiž do oficiální soutěže v divadle dostanou. Soubory, kterým se to nepodaří, se prohlašují za „ilegální“ a vyrážejí do ulic.

Karneval v Cadizu | Foto: Ľubica Zlochová

Aby si divák mohl naplno vychutnat karneval v Cádizu, musí alespoň trochu umět španělsky a mít přehled o tom, co se v této zemi v poslední době dělo.

Vědět by měl mimo jiné, že se král zúčastnil honu na slony v Botswaně, královský zeť čelí korupčnímu skandálu a fotbalista Cristiano Ronaldo má vztah s ruskou modelkou Irinou.

Vše se totiž objevuje v textech karnevalových písní. Pokud však španělsky neumíte, jistě vás uchvátí nadšení, s jakým obyvatelé Cádizu převlečení za piráty, anděly, bankéře, ženy v domácnosti či delikventy předvádějí své umění.

Ľubica Zlochová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme