Karel Jaromír Erben by oslavil 200. narozeniny

Dvousté výročí narození Karla Jaromíra Erbena připomíná výstava v pražském Klementinu. Rozsáhlá expozice obsahuje desítky originálních textů, dokumentů i kreseb. Nechybí ani kostýmy z filmu Kytice režiséra F. A. Brabce. Významný český básník a dramatik, představitel literárního romantismu se narodil v podkrkonošském Miletíně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodný dům Karla Jaromíra Erbena v Miletíně | Foto: Wikimedia Commons, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Zdeněk Pražák

Karel Jaromír Erben byl také velkým milovníkem české historie a folkloru a vydal i několik pohádek. Na výstavě jsou k vidění například rukopisy k pohádkám Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Pták Ohnivák nebo liška Ryška.

Autor sice jen jediné sbírky stále fascinuje svými fantastickými příběhy s prvky horou či thrilleru. Klasické verše z jeho Kytice či jeho pohádek jsou i dnes, téměř po 200 letech, stále populární.

Přehrát

00:00 / 00:00

O životě i díle K.J.Erbena jsme si na Rádiu Česko povídali s Daliborem Dobiášem, vedoucím oddělení pro výzkum literatury 19. století v Ústavu pro českou literaturu AV ČR.

„Je to kvalitní literatura z mnoha důvodů. Patří k nim jak Erbenův talent, tak i četba, kterou prošel – například při přepisování pro Palackého díla Skály ze Zhoře, kde si osvojil klasický český styl. Zabýval se také lidovou poezii, pohádkou, měl hudební nadání. Těch důvodů je celá řada,“ uvedl na Rádiu Česko Dalibor Dobiáš, vedoucí oddělení pro výzkum literatury 19. století v Ústavu pro českou literaturu AV ČR.

Že jde o výjimečného autora, poznali podle něj znalci už v polovině 30. let 19. století. „Časem ale jeho uznání pak vzrůstalo. Byl ceněn nejen jako básník, ale i jako sběratel, folklorista. A Kytice byla vnímána tak trochu touto optikou a pohádky také. Ty ale byly vydány až po Erbenově smrti. Proto se z nich nestalo jedno klíčové dílo,“ přiblížil.

K.J. Erben byl vystudovaný právník. Podle Dobiáše ale právní vzdělání hrálo pro jeho dílo sekundární roli. „Pro romantické autory byla důležitá otázka mravnosti, citu, národa jakožto jeho charakteristiky dále, směrem do minulosti, ke kořenům. Myslím, že Erben se vracel evropským a světovým způsobem k nějakým národním mýtům. To je také důvodem, proč Kytice rezonuje i dnes,“ dodal.

Erbenova Kytice | Foto: antikvariáty. cz

Připomněl, že v Erbenových stopách pak šla celá řada autorů. „Například na jeho balady navázal Jan Neruda, který také věnoval Erbenovi nekrolog,“ uvedl.

Ondřej Černý, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme