Finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého vystavují v DOXu

Na otázku, jaké je dnešní umění mladých výtvarníků do 35 let, odpovídá výstava letošních pěti finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého pro umělce do 35 let v Centru současného umění DOX. Díla Filipa Cenka, Dominika Langa, Pavla Sterece, Marka Thera a Jiřího Thýna můžete v horní části galerie vidět až do poloviny ledna příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cena Jindřicha Chalupeckého 2011 | Foto: Centrum současného umění DOX

Mezi těmito mladými výtvarníky do 35 let letos není žádná žena.

„Jde o konceptuální umělce, kteří pracují vždycky s nějakým konceptem, a každý používá k tomu svému vyjádření jiná média. Hodně z nich se vrací k tomu procesu tvorby samotné, vrací se k historii umění, pracuje s tématy sociálními nebo historickými a jejich výstupy jsou různorodé, takže tady můžeme vidět stereo, diaprojektory, projekce, videa, nějaké archivy, dokumenty a fotografie,“ vysvětluje kurátorka výstavy Lenka Lindaurová.

Témata jsou různorodá. Například Mark Ther natočil asi dvacetiminutový film a nechal se inspirovat jedním z temných období minulého století.

„Je to podle příběhu staré, devadesátileté paní, sudetské Němky. Já jsem přišel s příběhem a ona mi řekla, že tenhle příběh se vlastně stal. Začala vyprávět podrobně co a jak. Takže je to o dítěti, které se ztratí v lese. Období asi třeba 1931, 1933, asi tak. Ona sice říkala, že to bylo ve třicátých letech a potom ke konci války, takže asi v roce 1946 se začalo ztrácet strašně moc lidí v lese a nikdo je nikdy nenašel,“ říká o své inspiraci Mark Ther.

Zuzana Filípková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme