V galerii Uffizi údržbář prošlápl strop s renesanční freskou. Dílo prý půjde opravit

Při údržbě muzea Uffizi v italské Florencii byla dost kuriózním způsobem poškozená pozdně renesační freska, která zdobí strop jedné z velkých chodeb světoznámé galerie. Kus nástropní omítky s freskou o průměru přibližně 30 centimetrů se rozlomil na několik kousků. Naštěstí se nerozdrobil, a tak prý bude možné strop opravit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Galerie Uffizi ve Florencii | Foto: Chris Wee | Zdroj: Reuters

Poškozený klenutý strop je vyrobený z propleteného rákosu a je krytý omítkou. Je doslova zavěšený na dřevěnou konstrukci. Údržbáři se tak musí v podkroví pohybovat na úzkých kovových lávkách. Do podkroví chodí alespoň jednou denně, protože tam je například vedena elektřina a její vedení se musí kontrolovat pravidelně.

Chodit po takových úzkých a nepříliš stabilních lávkách není snadné, ale po léta se nic nestalo. Tentokrát však údržbář šlápl vedle, jednou nohou stál na lávce a druhou se na chvíli zřejmě opřel o rákosový strop a prošlápl ho.

Naštěstí se tentokrát dá škoda napravit. Restaurátoři se už pustili do práce a počátkem příštího týdne, možná už o víkendu, bude prý restaurovaná freska opět na svém místě.

Zaměstnanec zřejmě sankci unikne

Prozatím po údržbáři nikdo náhradu škody nežádá. Ředitel muzea Natoli řekl, že fresku bude možné perfektně restaurovat, že způsobená škoda byla v podstatě jen malá.

Hájením údržbáře chrání ředitel také tak trochu i sám sebe a své muzeum, protože vina by padla i na ně. Muzeum má povinnost postarat se o bezpečnost nesmírného bohatství. Podle ředitele muzea Uffizi se prostě jedná o nešťastnou náhodu, kterou nebylo možné předvídat a kterou tedy nelze ani sankcionovat.

Bezpečnost návštěvníků v tomto případě nebyla ohrožena. V chodbě, ve které došlo k prošlápnutí stropu, nikdo nebyl a pravděpodobně by omítka ani nikoho vážně zranit nemohla. Nicméně od včerejška je prostor pod kovovou lávkou v podkroví ohrazený.

Že by údržbáři pracovali v noci, kdy v muzeu nikdo není, to je prý příliš složité. Musel by být zajištěný i dozor a kontroly. V muzeu pracuje denně nejméně deset údržbářů.

Při větší údržbě by se muzeum mělo uzavírat celé, ale ani to si ředitel Uffizi prý nedovede představit. Muzeum navštěvuje ročně kolem milionu turistů. Podle ředitele Natoliho to prostě jinak nejde. Dodal, že muzeum se teď také rozšiřuje, pracují tam desítky řemeslníků – připravují se nové sály a vše prý probíhá bez problémů. Prošlápnutý strop prostě ředitel považuje za mimořádnou nešťastnou náhodou.

Vědunka Lunardi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme