České univerzity ročně přihlašují stovky vynálezů, přináší jim to prestiž i peníze

Vědci na českých univerzitách se zlepšili v počtech patentů. Ročně přihlašují stovky vynálezů, před deseti lety to byly jen jednotky registrovaných objevů. Důvodem je vyšší prestiž školy, ale i peníze, které univerzita za patentovaný vynález může získat. Jen loni české školy dostaly přes 140 patentů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákresy na podlaze přibližují princip Teslových vynálezů

Nákresy na podlaze přibližují princip Teslových vynálezů | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Sledovat databázi patentů a užitných vzorů je velmi užitečné. „Na začátku musím zjistit úroveň, na které věda v té které oblasti je, a z té úrovně pak vyjít, nechat se inspirovat těmi zveřejněnými informacemi,“ říká ředitel kanceláře Úřadu průmyslového vlastnictví Josef Dvornák.

„Je třeba zajistit, aby vynález byl opravdu nový celosvětově, aby o něm nikde nebylo publikováno a dokonce aby o něm nepublikoval ani sám původce vynálezu. V tom je někdy problém – vědci se rádi pochlubí svými výsledky, třeba ve vědeckých časopisech a takové předuveřejnění potom může mít za důsledek neudělení patentu,“ vysvětluje, které kritérium dělá univerzitám největší problémy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rostoucím počtu patentů přihlašovaných českými univerzitami informuje Klára Bílá

Mezi posledními patenty, které úřad udělil, je třeba půdní mrazoměr z Elektrotechnické fakulty ČVUT. Ta je v počtu přihlášek na prvním místě, ročně jich pošle 40 až 50.

„Jednak to zvyšuje prestiž univerzity a pak fakulta získává další finance. Samozřejmě, že dnes je patent vlastně zbožím, takže majitel patentu má výsadní právo s ním nakládat a uzavírat licenční smlouvy. Bez jeho svolení nesmí nikdo řešení – na území, kde je chráněno – využívat,“ upozorňuje Hana Dušková z patentového střediska školy.

Přihlášku nedávno poslali také vědci z České zemědělské univerzity a sice na speciální zařízení měření tlaku – plantograf. „To je zařízení, které mohou využívat lékaři, když zkoumají, zda člověk nemá nějakou poruchu při chůzi, která potom může dospět až k poškození páteře. Také to samozřejmě mohou využít kriminalisté pro detekování přesného způsobu chůze pachatele,“ přibližuje použití vynálezu Josef Beránek z rektorátu univerzity.

O patent nejčastěji žádají školy technického směru. „Je to především v oblasti fyziky a jde hlavně o oblast tzv. měření, zkoušení, technického řešení. Významnou část tvoří chemie, anorganická i organická, a určitou část tvoří i průmyslové techniky,“ uvádí Martin Mana z Českého statistického úřadu.

Zapsání a udržování patentu přijde na desetitisíce korun. V zahraničí pak na miliony. V patentech jsou na špici Německo, Francie, Švýcarsko nebo Spojené státy.

Klára Bílá, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme