Gen špatných řidičů

Studie z Kalifornské univerzity v Irvine poskytuje skvělou výmluvu špatným řidičům. Jejich nedostatky při řízení dává do souvislosti s variantou jednoho genu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Existuje gen špatných řidičů? (ilustr. foto)

Existuje gen špatných řidičů? (ilustr. foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Za "gen špatných řidičů" vědci pokládají jednu z variant genu pro protein BDNF (brain-derived neurotrophic factor). Protein usnadňuje komunikaci mezi nervovými buňkami, a tím se podílí na vytváření paměti. Při vykonávání nějakého náročnějšího úkolu je protein vylučován do takové oblasti mozku, která s činností souvisí. Dřívější studie ukázaly, že u lidí s jednou variantou genu je proteinem stimulována menší část mozku.

Neurologové z Kalifornské univerzity v Irvine si položili otázku, do jaké míry se to odrazí na náročných aktivitách jako je řízení motorových vozidel. Skupinu lidí s různými variantami genu pro BDNF vědci posadili k simulátorům, které vyžadovaly, aby se lidé naučili určité nuance obtížné trasy s mnoha zatáčkami. Po čtyřech dnech se stejný test opakoval. Výsledky ukázaly, že lidí s variantou genu, která limituje dostupnost proteinu, si v obou testech vedli o 20 % hůře než jiní lidé.

Navzdory tomu se ale nedá říct, že by varianta genu byla jednoznačně nevýhodná. Další studie ukazují, že její majitelé si v případech, kdy onemocní roztroušenou sklerózou nebo Parkinsonovu chorobou, své duševní schopnosti udržují déle než lidé s jinými variantami genu.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme