Jak prasečí chřipka zabíjí zdravé lidi

Některé oběti prasečí chřipky zřejmě zemřely kvůli tomu, že virus dostal nečekaného spojence – imunitní systém, který se vymkl kontrole.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virus chřipky A/H1N1 | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, CDC Influenza Laboratory

Pandemie chřipky způsobené virem H1N1 si v loňském roce vyžádala životy několika tisíc lidí. Na první pohled překvapivé je to, že největší škody prasečí chřipka napáchala u lidí ve věku mezi 20 a 50 lety, kteří jsou obecně nejzdravější. Velmi mladí nebo naopak starší lidé, kteří by měli mít méně výkonný imunitní systém, naopak zůstávali ušetřeni a celkový průběh onemocnění u nich byl mírnější. Podle studie, jejíž výsledky včera zveřejnil časopis Nature Medicine, je příčinou celého paradoxu právě reaktivita imunitního systému.

Mezinárodní tým vědců v plicní tkání 75 lidí infikovaných virem H1N1 hledal bílkovinu C4d. Ta je součástí takzvaného komplementového systému a spolu s protilátkami vytváří imunitní komplexy, které se za normálních okolností podílejí na potlačování infekce. U lidí mezi 20 a 50 lety infikovaných virem prasečí chřipky byla hladina C4d velmi vysoká. Naznačuje to, že imunitní komplexy se vymkly kontrole a kromě ničení viru začaly také poškozovat krevní cévy v plicích. U dětí a starých lidí, kteří mají přirozeně nižší hladiny protilátek, se to stát nemohlo - a šance na přežití prasečí chřipky tak byla vyšší.

Zdroj: Nature Medicine, Vanderbilt University Medical Center

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme