Minerál starší než Země

Vědci popsali nový minerál krotit. Je z meteoritu a pochází z doby před více než 4,5 miliardami let, pamatuje tedy doby před vznikem Země a ostatních planet.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Detail vzorku s místy výskytu minerálu krotit

Detail vzorku s místy výskytu minerálu krotit | Foto: Chi Ma, California Institute of Technology

Krotit vědci objevili v uhlíkatém chondritu NWA 1934, který byl nalezen v severozápadní Africe. Tvoří hlavní složku žáruvzdorné inkluze (uzavřeniny) bohaté na vápník a hliník. Inkluze tohoto typu jsou považovány za první planetární materiál, který vznikl ve sluneční soustavě před více než 4,5 miliardami let. Rentgenová difrakční analýza ukázala, že inkluze obsahuje oxid vápníku a hliníku (CaAl2O4), který zřejmě vznikl za nízkého tlaku a dosud nebyl v přírodě zaznamenán.

Nový druh minerálu dostal jméno krotit (v anglickém originálu krotite). Uspořádání jeho atomů se podle vědců podobá některým typům uměle vyráběného žáruvzdorného betonu. To také vypovídá něco o jeho vzniku. Víme, že výroba podobných sloučenin vyžaduje teplotu nejméně 1500 stupňů Celsia. Spolu s nízkým tlakem, za jakého minerál vznikl, to naznačuje, že krotit pochází z takzvané solární nebuly – mlhoviny plynů a prachu, z níž vzniklo Slunce.

Zdroj: American Mineralogist, Natural History Museum of Los Angeles County

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme