Odhalené tajemství lebek bez tváře

Genetická analýza vyřešila více než 30 let dlouhou záhadu "lebek bez tváře", které byly objeveny v Chile.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ničivka (Leishmania)

Ničivka (Leishmania) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Abanima

Na počátku 70. let minulého století otevřeli archeologové hrobku Coyo Oriente, která leží v jihoamerické poušti Atacama. Objevili v ní 255 lidských lebek, které před 500 až 1000 let patřily místním zemědělcům a chovatelům lam. Čtyři ženské lebky se vymykají tím, že zcela postrádají obličej. Antropologové, kteří jejich záhadu řeší už 30 let, byli přesvědčeni o tom, že těmto ženám "vyžrala" tkáň obličeje nějaká choroba.

Mezi pravděpodobné možnosti přitom počítali rakovinu, tuberkulózu a lepru. Genetická analýza vzorků odebraných z lebek ale ukázala na zcela jiného viníka - prvoka ničivku (Leishmania), který způsobuje onemocnění leishmaniózu. Ženy nejspíš trpěly takzvanou mukokutánní formou, která se projevuje hlubokými vředy kolem nosu, očí a úst a obličej dokáže destruovat stejně jako lepra.

Kožní forma leishmaniózy | Foto: CDC/PHIL, Dr. D.S. Martin

Leishmanióza je v pouštní oblasti, kde se nachází hrobka, velmi vzácná. Antropologové se proto domnívají, že čtveřice žen se nejspíš nakazila během obchodování s lidmi z tropických nížin a úpatí And, kde se nemoc vyskytuje častěji.

Výsledky studie zveřejnil PLoS ONE.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme