Nepokoje v Kyjevě pokračovaly celou noc. Podle opozice je nejméně sedm mrtvých

Demonstranti v Kyjevě znovu postavili barikády, které se předtím policie pokusila rozebrat. Odpůrci prezidenta Viktora Janukovyče protestovali celou noc. Žádají jeho odstoupení. V ulicích Kyjeva strávil noc i zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Ježek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpůrci ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče protestovali v Kyjevě opět celou noc | Foto: Reuters

V ulici před vládními budovami plála ohnivá barikáda. Neustále tam demonstranti nosili staré pneumatiky a rovnou na místě doplňovali arzenál Molotovových koktejlů.

Jedni živili na bojové linii oheň, ze kterého stoupal dusivý jedovatý černý kouř a druzí mlátili dřevěnými tyčemi do lamp, popelnic a sudů a vytvářeli tak pekelnou vřavu. Dým byl vidět už z velké dálky a hluk slyšel v centru města každý.

Přehrát

00:00 / 00:00

V ulicích Kyjeva natáčí i zvláštní zpravodaj ČRo Martin Ježek

Ostatní pak pilně v noci pracovali. Palicemi drtili dlažbu na náměstí Nezávislosti a doplňovali tak munici. Demonstranti dokázali policejní jednotky i přinutit házením kamení na ústup.

Další demonstranti pak sekali z povrchu náměstí namrzlý sníh. V Kyjevě totiž v noci bylo asi minus 15 stupňů, tak se led a sníh dává do pytlů a staví se z něj barikády. Policie se je snažila rozebrat, ale stojí dál. Jsou například ze železných traverz, z dlažebních kostek na jedné barikádě je hozené i převrácené auto.

Protivládní demonstrace na Ukrajině vypukly na konci listopadu loňského roku kvůli tomu, že prezident Viktor Janukovyč nepodepsal asociační dohodu s Evropskou unií. Opozice se tak obává příklonu země k sousednímu Rusku. Požaduje rezignaci prezidenta i premiéra Mykoly Azarova a předčasné volby. Ti to odmítají, jsou prý však ochotni s opozicí jednat.

Zatímco u vlády se doslova válčí, na Euromajdanu - na náměstí Nezávislosti - je uprostřed barikád velké podium, kde většinu noci někdo hlásá opoziční teze. Za podiem pak vyrostl jakýsi vojenský stanový tábor.

Skutečnou hrůzu ovšem nahání sami demonstranti. Stačí je potkat v okolních ulicích, jak jdou na protest. Všichni mají helmu - buď dělnickou, nebo z motorky. Mnozí si chrání holeně a úplně všichni mají v rukou dřevěné tyče.

Demonstrace jsou v Kyjevě jen na určitých místech a ani se nezdá, že by Euromajdan praskal ve švech. Jedno je ale jisté, protesty jsou skutečně násilné.

Západ varuje před eskalací napětí na Ukrajině a žádá dialog

Číst článek

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme