Sobotka s Babišem se pokusí vyřešit spor o ministerské náměstky

Koalice řeší spor o náměstky na ministerstvech. Odpoledne si to mají vyříkat premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a lídr hnutí ANO Andrej Babiš. Sejít by se kvůli tomu měli v Poslanecké sněmovně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (vpravo) a šéf hnutí ANO Andrej Babiš vystoupili na brífinku po setkání stranických vyjednávacích týmů v Průhonicích u Prahy | Foto: ČTK

Jiří Peřina - to je jméno, kvůli němuž se spor mezi ČSSD a hnutím ANO vyhrotil. Bohuslav Sobotka ho prosazuje ministerstvo financí do role náměstka pro daně. To ale Andrej Babiš odmítá.

Sám Jiří Peřina by přitom nabídku stát se jen poradcem přijal:

Přehrát

00:00 / 00:00

O obsazování postů náměstků příštích ministrů mluvili Alena Gajdůšková, místopředsedkyně senátu za ČSSD a Jaroslav Faltýnek, předseda poslaneckého klubu hnutí ANO

„Pan předseda Babiš řekl, že by fungoval jako jakási koaliční spojka mezi panem předsedou Sobotkou a jím osobně.“

V ostatních resortech problémy už nejsou. Třeba budoucí ministr školství z ČSSD Marcel Chládek se náměstkům, které vyšlou koaliční strany, nebrání. Ponechá si zřejmě také některé současné - skoro jisté je to třeba u Michala Zaorálka, který řídí evropské fondy:

„V minulosti se střídalo během roku asi sedm lidí na této pozici. Tak jsme byli i kritizováni Evropskou unií.“

Chládek do svého týmu láká i rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla. Jestli se domluví, může být jasné v týdnu.

Zástupci koaličních stran se neshodují kvůli obsazování náměstků na ministerstvech. Zatímco ČSSD a lidovci trvají na tom, že na ministerstvech ovládaných hnutím ANO chtějí mít své náměstky, šéf ANO Andrej Babiš se tomu brání.

Novou vládu by měl prezident republiky Miloš Zeman jmenovat ve středu.

Problém nesmí destabilizovat koalici, míní Gajdůšková

„Náměstci nejsou záležitost, která by měla rozkývat současnou vládní koalici a ohrozit sestavení vlády,“ zdůraznila místopředsedkyně Senátu za ČSSD Alena Gajdůšková.

„Byla to gentlemanská dohoda, že náměstky vzájemně na ministerstvech budeme mít, aby se lépe komunikovalo napříč politickými stranami i resorty. Ale je to na jednání,“ poznamenal Gajdůšková s tím, že věří, že se oba předsedové dnes dohodnou.

Stejnou víru v dohodu Sobotky a Babiše má Jaroslav Faltýnek, předseda poslaneckého klubu hnutí ANO:

„Ta gentlemanská dohoda byla taková, že jednotlivé strany navrhnou větší počet lidí, aby mohla být diskuse o jejich kvalitě. Tato diskuse proběhla ve všech resortech s výjimkou ministerstva financí.“

„Pokud půjdeme tím modelem, že máme křížové náměstky, tak potom je logické, aby i na ministerstvu financí zástupce ČSSD byl. A je to na dohodě, odbornosti a kvalitě člověka, kterého ČSSD navrhne,“ míní Faltýnek.

Kandidáti na ministry | Foto: Český rozhlas

Milan Kopp, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme