Po třech letech od začátku arabského jara má Tunisko novou ústavu
Po třech letech od svržení prezidenta Ben Alího a začátku arabského jara má Tunisko novou ústavu. Dokument schválilo ústavodárné shromáždění naprostou většinou hlasů. Za průtahy kolem sepisování ústavy stály neshody mezi islamisty a liberály. Výsledný text je ale považovaný za vyvážený kompromis.
V nočních hodinách v tuniském parlamentu vypuklo nadšení, když se na obrazovce objevilo 200 hlasů pro novou ústavu a jen 12 proti. Poslanci a poslankyně začali zpívat tuniskou hymnu, objímali se a předseda parlamentu gratuloval Tunisanům k ústavě druhé republiky.
Radost měl i Rašíd Gannúší, předseda islamistické strany Nahda, která má v parlamentu většinu: „Tunisanům se podařilo udělat pokojnou revoluci, která ohromila svět. Podařilo se nám vyhnout se bojům či občanské válce a úspěšně jsme dosáhli konsensu.“
O schválení nové tuniské ústavy informoval zahraniční zpravodaj ČRo Štěpán Macháček
Tunisané mají důvod k radosti zejména proto, že teď mají s čím porovnávat. Revoluce arabského jara se prakticky ve všech zemích dostaly do obrovských problémů a Tunisko v posledních týdnech ukazuje, že by se mohlo z potíží arabských sousedů poučit.
Původně plánovaný jeden rok na sepisování ústavy se více než dvojnásobně protáhl. Podobně jako třeba v Egyptě vyhráli volby do parlamentu v Tunisku islamisté, strana Nahda, a začaly velké spory mezi nimi a sekulární opozicí.
Týkaly se i ústavy, především zmínek o islámském právu, kvůli nimž jednání nadlouho zamrzla. Nakonec se ale tuniští islamisté zachovali státnicky a udělali velké ústupky. V ústavě není například islámské právo vůbec zmíněné. A ústupky udělala i druhá strana.
Nahda se navíc na základě velké nespokojenosti obyvatel nakonec počátkem ledna vzdala vlády. Nadstranický premiér teď ohlásil, že se mu podařilo vytvořit úřednický kabinet, který povede Tunisko k novým volbám už na základě nové ústavy.