Zámek ve Světlé nad Sázavou nabídne přehlídku skla i svatební apartmán

Pod dohledem majitelky zámku ve Světlé nad Sázavou Heleny Degermee vznikají dvě prohlídkové trasy. Jako první bude pro návštěvníky připravená přehlídka skla z Vysočiny a celé Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek ve Světlé nad Sázavou | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

„Vstupem přes oranžérii přijdou novomanželé opravenými točitými schody. Konkrétně tady bude svatební apartmán,“ přibližuje svoji představu majitelka zámku ve Světlé nad Sázavou Helena Degermee.

Kromě apartmánu vznikne také restaurace a kavárna. Nový nádech dostane také oranžérie s jeskyní a jezírkem, do jejíž přeměny by se odborníci měli pustit příští rok.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rekonstrukci zámku natáčela Hana Mikulincová

Rodina Degermee převzala zámek od města loni v září. Podoba rekonstrukce je kompletně připravená a začala v prosinci. Oprava novorenesanční památky by měla být hotová do roku 2020.

Řemeslníci odstraňují také kovové zárubně a neestetické příčky, které vznikly v době, kdy tady sídlila zemědělská škola.

„Budeme dělat nové obnovení truhlářských prvků. Paralelně s tím jsme udělali průzkumy maleb a chceme jim vracet čistý sloh,“ vysvětluje Degermee.

V prvním návštěvnickém okruhu nyní vzniká expozice skla od baroka po secesi. „Bude to expozice skla v zámeckých interiérech,“ konstatuje Degermee a dodává, že vyjednávají s jednotlivými sklárnami ohledně spolupráce:

„Možná budou mít vlastní sbírky vzácných předmětů, tak nám je mohou zapůjčit. Zároveň budujeme vzorkovnu, ve které nabídneme všem sklárnám z regionu ukázku vlastních výrobků s možností prodeje a s možností prohlídky těch skláren.“

Expozice skla bude pro návštěvníky připravená v květnu. V létě se uskuteční přehlídka děl malířů a fotografů z Vysočiny.

Hana Mikulincová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme