Česko zasáhne silný vítr. Na horách může dosáhnout až síly orkánu

Meteorologové varují před extrémně silným větrem. Během zítřejšího dopoledne může například v Krkonoších dosáhnout rychlosti až 145 kilometrů v hodině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medvědín a hřeben Krkonoš | Foto: Jan Rosenauer

Nejsilnější nárazy větru – 40 metrů za sekundu – budou jen výjimečné, objevovat by se měly v hřebenových partiích Krkonoš a Jeseníků, možná i Orlických hor.

Silný vítr bude foukat na Českomoravské vrchovině, ve středních a vyšších polohách Krkonoš, Jeseníků a Beskyd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před silným větrem varuje Pavel Šimandl z ČHMÚ

„Tam budou nárazy až 30 metrů za sekundu. I tento vítr může napáchat škody – lámat stromy a poškodit střechy,“ varuje Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu.

Naopak nejméně bude foukat v západní polovině Čech. O víkendu tam bude vítr jen slabý, do čtyř metrů za sekundu. Ve východní polovině Čech bude silnější – nárazy se budou pohybovat od 15 do 20 metrů za sekundu.

V Alpách hustě sněží

Na nedostatek sněhu si nemohou stěžovat v Alpách. Na jihu Rakouska, severozápadě Slovinska a severovýchodě Itálie hustě sněží. V jejich vyšších partiích leží až tři metry sněhu. A sněžit má i nadále.

„Očekáváme, že v těchto oblastech v následujících 24 hodinách napadne 60 až 120 centimetrů nového sněhu,“ dodává meteorolog.

Výstraha před větrem | Foto: Český rozhlas

Výstraha před ledovkou | Foto: Český rozhlas

Michaela Vydrová, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme