Horská služba bude mít v Lázních Libverda novou služebnu, ohlídá singltrek i sever Jizerských hor

Novou služebnu bude mít Horská služba Jizerské hory zřejmě už od dubna v Lázních Libverda ve Frýdlantském výběžku. Bude na místě, kde je nástup na singltrekové trasy pro cyklisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horská služba Jizerské hory slaví v těchto dnech 60 let. V rámci dne otevřených dveří ukazovali její členové na Ještědu svou práci | Foto: ČTK

„Bude to služba, která bude zajišťovat nejen singltrek, ale i severní úbočí Jizerských hor. Návštěvnost v této lokalitě v posledních letech se zvýšila a roste i počet úrazů, které tam řešíme,“ řekl náčelník Horské služby Jizerské hory René Mašín. Služebna bude podle něj otevřená od jara do podzimu.

Provizorní stanoviště v Lázních Libverda má horská služba od roku 2011. Zázemí mají členové v restauraci Start a techniku uskladněnou u hasičů. „Teď bychom měli mít vše na jednom místě,“ těší se náčelník.

Vybudování nové služebny se zaplatí z přeshraničního česko-polského programu. Cena by neměla přesáhnout 900 tisíc korun. V současnosti se koná výběrové řízení. „Budou to montované a opláštěné buňky. Takové jsou například při nástupu na singltrek v Novém Městě pod Smrkem,“ uvedl Mašín.

Horská služba Jizerské hory slaví v těchto dnech 60 let od svého založení. Oslavy dnes horští záchranáři pořádají na Ještědu, kde připravili den otevřených dveří s ukázkami své činnosti.

Horská služba Jizerské hory slaví v těchto dnech 60 let. V rámci dne otevřených dveří ukazovali její členové na Ještědu svou práci | Foto: ČTK

Horskou službu v Jizerských horách založilo 18 lidí, všichni zpočátku pracovali jako dobrovolníci a v roce 1954 ošetřili 12 úrazů. Loni měla horská služba už skoro tisíc zásahů, zhruba tři čtvrtiny byly v zimě. Podle ročního období má osm až 12 stálých zaměstnanců, kterým vypomáhá kolem 40 dobrovolníků.

Horská služba Jizerské hory má stanice v Bedřichově, na Ještědu, Jizerce, Tanvaldském Špičáku a Severáku. Má i dvě služebny, vedle Lázní Libverda také v Rejdicích.

ČTK, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme