Před zahájením výstavy policie zabavila originál komiksu Káji Saudka

Policisté dnes v pražském Topičově salonu zabavili originál komiksu Káji Saudka Muriel a andělé. Legendární dílo tam mělo být vystaveno v rámci předaukční výstavy, příští neděli se pak mělo nabízet v dražbě s vyvolávací cenou 5,9 milionu korun. Policie dílo zajistila na základě trestního oznámení. Pokud se prokáže, že se trestný čin nestal, vrátí se komiks zpět do aukční síně. Vyšetřování však zřejmě potrvá nejméně několik měsíců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukázka z komiksu Muriel a andělé | Foto: Kája Saudek, Nakladatelství Plus

Majitel aukční síně Jiří Rybář sdělil, že trestní oznámení podala Saudkova rodina, která podobně zasahovala i při předchozích aukcích jiných děl Káji Saudka, přiznal však, že zcela jistý si tím není.

„Já jenom vím, že když se něco objeví od Káji Saudka na trhu, vždycky rodina okamžitě začne prohlašovat, že jí to bylo zcizeno nebo nějak jinak vzato,“ poznamenal Rybář v rozhovoru pro Český rozhlas. Vyjádření Saudkovy rodiny se zatím nepodařilo získat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zadrženém díle Káji Saudka mluvil na Radiožurnálu galerista Jiří Rybář

Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana se bude věc pravděpodobně vyšetřovat pro trestný čin podílnictví, zatím prý však není nikdo podezřelý.

Dílo vzniklo na konci šedesátých let, ale tehdy nevyšlo. Originály pak byly dlouho považovány za ztracené.

„Ty originály zmizely někdy na přelomu šedesátých a sedmdesátých let a sám Kája Saudek vlastně v roce 1991 v předmluvě k prvnímu knižnímu vydání psal, že neví, komu je dal, takže situace je velmi spletitá a nejasná,“ uvedl Martin Foret, odborný asistent olomoucké Univerzity Palackého, který pracuje v Centru pro studium komiksu.

Sám Saudek se k tématu vyjádřit nemůže, už zhruba osm let je totiž v kómatu.

Kde komiks po desetiletí byl?

Policisté nyní chtějí vyhledat všechny vlastníky díla, aby se vyjasnil jeho pohyb. Podle Martina Foreta to však bude těžké.

„Ono situaci komplikuje to, že Kája Saudek byl velmi velkorysý a on řadu svých děl půjčoval, některá nepochybně i věnoval. Je nepravděpodobné, že by někomu věnoval takhle obsáhlý soubor, ale třeba ten druhý díl Muriel a oranžová smrt relativně často zapůjčoval,“ vysvětlil Foret.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historii Saudkova komiksu přiblížil Martin Foret, odborný asistent olomoucké Univerzity Palackého, který pracuje v Centru pro studium komiksu

Rybář je přesvědčen, že dílo vlastní sběratel, který ho do aukce nabídl. Podepsal s ním prý standardní smlouvu, kterou uzavírá při každém převzetí díla do aukce. Spekulace, že by se dílo do aukční síně dostalo nelegální cestou, odmítá. „Vždyť to ani nebylo v hledáčku policie, že by to bylo někde hledáno nebo něco takového,“ řekl Rybář.

Galerista věří, že se dílo brzy vrátí a aukce komiksu bude pouze odložena. Všechny ostatní položky, které měly být v aukci 16. února nabízeny, se budou dražit podle plánu.

Foret předpokládá dva možné scénáře, jak se bude spor kolem legendárního komiksu vyvíjet.

„Jedna varianta je ta, že policie nazná, že aukce může proběhnout, a ona proběhne se zpožděním. Druhá varianta je, že policie zjistí, kde ty originály byly posledních 40 let, u koho, a že se jim podaří nějakým způsobem objasnit to, co ani Kája Saudek nevěděl, tudíž kdo je získal a jak, a originály se navrátí rodině,“ podotkl.

Obálka za 80 až 100 tisíc

Saudkův komiks Muriel a andělé měl být součástí předaukční výstavy v Topičově salonu. V nabídce společnosti 1. Art Consulting byla připravena díla starých mistrů, klasické moderny i současných tvůrců.

Kája Saudek (*1935) je dvojčetem fotografa Jana Saudka. Veřejnost ho zná zejména jako kreslíře komiksů, jako autora kreseb, které se objevily ve filmu, či jako autora filmových plakátů. Od dubna 2006 je v kómatu.
Komiks Muriel a andělé vytvořil Saudek společně se spisovatelem Milošem Macourkem v roce 1969. Ukázka se tehdy objevila v Mladém světě, celé dílo však už kvůli zákazu shora nevyšlo. Originály díla, které bylo před pěti lety vyznavači žánru vyhlášeno nejlepším českým komiksem všech dob, byly dlouho považovány za ztracené.

Stěžejní dílo historie českého komiksu mělo být nabídnuto za vyvolávací cenu 5,9 milionu korun. Pokud by se nenašel zájemce o celý komplet 131 stran, měl být soubor rozprodáván po jednotlivých listech. Obálka by se vyvolávala za 80 tisíc až 100 tisíc korun, ostatní strany by začínaly na částkách od 12 tisíc do 50 tisíc korun.

Slavné dílo Káji Saudka a Miloše Macourka vzešlo před několika lety z ankety na serveru Komiksárium cobynejlepší český komiks všech dob. Saudek projekt obohatil o jemnou sebeironii, prošpikoval ho řadou odkazů a děj vykreslil na netypický čtvercový formát, který mu nabízel nové kompoziční možnosti.

Společnost 1. Art Consulting nabízí Saudkova díla pravidelně od roku 2011. V prosinci 2011 se 80 položek prodalo za čtyři miliony korun, nejdráže se prodal komiks Pepík Hipík v rukách extrémních sil z roku 1969. Devět listů stálo 264 tisíc korun včetně aukční provize.

Jedna strana z komiksu Muriel a oranžová smrt se prodala za 192 tisíc korun včetně provize, vyvolávací cenu tak překročila dvacetinásobně.

Saudkův rekord zatím drží olejomalba Černoška, ta se v říjnu 2012 vydražila za 324 tisíc korun včetně provize.

Obálka komiksu Muriel a andělé | Foto: Kája Saudek, Nakladatelství Plus

ČTK, Český rozhlas, Květa Moravcová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme