Česko 0:0 USA

Západní Afrika, Nepál, Bhútán nebo Brazílie. Poslanci si vybírají letošní zahraniční cesty

Nepál, Bhútán, Senegal a dějiště mistrovství světa ve fotbale Brazílie. To jsou některé z poslaneckých návrhů letošních cest do zahraničí. Jejich plán by měl schvalovat organizační výbor sněmovny. Jestli poslanci opravdu pojedou a kdy, záleží pak na domluvě mezi parlamenty a diplomatickými sbory obou zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 22.1. 2014 | Foto: Filip Jandourek

O peníze na cesty do Jižní Asie a Afriky bude za zahraniční výbor žádat jeho předseda Karel Schwarzenberg z TOP 09.

„Potřebujeme obnovit vztahy v západní Africe. Ty v posledních letech byly trošku zanedbávány také z finančních a jiných důvodů, máme tam hospodářské zájmy. Indie taky je pro nás veledůležitý trh, Barma se teď otevírá,“ vyjmenovává některé z cílů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké jsou zahraniční cíle českých poslanců v letošním roce, zjišťovala Lenka Jansová

Cesta poslanecké delegace třeba do Nepálu vyjde přibližně na 500 až 600 tisíc korun. Hospodářský výbor chce zase vycestovat do Brazílie. Podle jeho předsedy Ivana Pilného z hnutí ANO to ale nebude žádná poslanecká turistika.

„Speciálně Brazílie je země z kontinentu, který je zatím docela opomíjen. Nějací ekonomičtí ambasadoři tam prostě nefungují a na rozdíl od Asie, kde nastupujeme trochu pozdě, tak Afrika a Jižní Amerika jsou země, kde jsou velké příležitosti a rozhodně bychom je neměli minout,“ vysvětluje Pilný.

Brazílie asi projde. Místopředseda organizačního výboru Vojtěch Filip z KSČM, který má zahraniční cesty poslanců na starosti, říká, že zájem hospodářského výboru je oprávněný.

„My jsme tam trvalými vývozci investičních celků, ať už jde o lihovary, pivovary, cukrovary, ať už jde o výroby cementáren, o strojní zařízení,“ vysvětluje Filip.

Sněmovna má na své zahraniční aktivity zhruba 30 milionů korun. Z toho ale platí také účast poslanců ve stálých delegacích, oficiální návštěvy vedení a přijetí zahraničních návštěv.

Zahraniční cesty poslanců budou stát 29 milionů, sněmovna oproti loňsku ušetří dvě procenta

Číst článek

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme