Před 85 lety změnil Skot Alexander Fleming dějiny. Představil penicilin

Je to přesně 85 let od chvíle, kdy si lidé poprvé mohli přečíst o schopnostech penicilinu. První antibiotikum objevil skotský bakteriolog Alexander Fleming v roce 1928 a veřejnost s ním seznámil o rok později. Objev penicilinu se řadí mezi největší mezníky v dějinách medicíny, i když od samotného vynálezu byla k použitelným lékům byla ještě hodně dlouhá cesta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexander Fleming | Foto: Wikimedia Commons

Optimistické hlášení z fronty druhé světové války mluvilo o nejmodernější lékařské péči pro vojáky – penicilinu.

Díky němu přestali na následky mnohdy banálních infekcí umírat lidé. Proč to ale trvalo tak dlouho?

Přehrát

00:00 / 00:00

O historii objevení penicilinu se zajímal Ondřej Himmer

Vědecké pokusy s plísněmi rodu Penicillium začaly už v poslední čtvrtině 19. století. Až skotský bakteriolog Alexander Fleming se ale začal problému věnovat systematicky.

Přitom mu k tomu v létě 1928 pomohla náhoda. Nepořádně nechal Petriho misku s kultivovanými bakteriemi odkrytou. Když potom zjistil, že vzorek napadla plíseň, všiml si, že v jejím okolí bakterie zemřely. Izoloval tedy účinnou látku, a tak vznikl penicilin.

Na vnitřní užití ale nebyla látka dost čistá a stabilní. Flemming proto strávil řadu let sháněním týmu chemiků, který by mu pomohl. Narážel ale většinou na nezájem.

Až s příchodem druhé světové války prudce narostla poptávka po léku na záněty a také ochota států investovat do výzkumu.

Reklama na penicilin z období 2. světové války | Foto: National Institutes of Health

V roce 1941 přišel první test na lidech a už o tři roky později - v době vylodění v Normandii - měli spojenci dost penicilinu pro všechny své raněné.

Lék začal zachraňovat statisíce životů a Alexader Fleming získal spolu s dalšími lidmi, kteří na penicilnu pracovali, Nobelovu cenu za medicínu.

Ondřej Himmer, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme