Jeseníky čeká díky jarním prázdninám na Brněnsku turisticky silný týden

Na jižní Moravě začínají jarní prázdniny a o víkendu tak zamíří do Jeseníků hodně lidí. V pohoří je v provozu zhruba 15 skiareálů. Nejede Červenohorské sedlo, Miroslav v Lipové Lázních a Ostružná. Jinde mají na sjezdovkách minimálně 15 centimetrůvětšinou technického sněhu. Přírodní pokrývkou se chlubí jen Ovčárna, která hlásí přes 80 centimetrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svahy ve skiareálu Zauberberg-Semmering nejsou přeplněné, fronta u vleků je minimální

Svahy ve skiareálu Zauberberg-Semmering nejsou přeplněné, fronta u vleků je minimální | Foto: Vojtěch Berger

Ve většině středisek bojují přes den s vysokými teplotami, například ve spodní části Ramzové se obávají, že sníh už dlouho nevydrží.

„Sníh měkne, je to většinou technický. Ještě pořád to jde, není hluboký, mokrá je pouze svrchní vrstva. Přes noc byly minus čtyři stupně, takže to ztuhne. Bojíme se, že o něj přijdeme, na víkend hlásí v údolí až 15 stupňů, takže tady i kdyby bylo jen sedm, tak už je to strašně moc.“

Martin Žádník stojí u lanovky a pozoruje lyžaře při nástupu. Těm menším pomáhá i nasednout. Společně s kolegy se snaží udělat maximum pro to, aby nezklamal rodiny z Brněnska. Postupně přijíždějí se svými dětmi na jarní prázdniny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální sněhové situaci v Jeseníkách informovala reportérka Andrea Švubová

„Navážíme skútrem sníh do stopy. Děláme pro to, abychom jeli, úplně všechno. Je to naše obživa. Jakmile to půjde, budeme zasněžívat,“ popisuje.

Brněnské prázdniny jsou pro většinu skiareálů zárukou vysokých tržeb. Dají se přirovnat k vánočním a silvestrovským pobytům. Hodně si od nich slibuje i Miroslav Páral ze skiparku Filipovice:

„Samozřejmě tak jak různé kraje mají jarní prázdniny, tak některé jsou pro nás silnější, některé méně. Brněnské prázdniny jsou pro Jesenicko top, hodně záleží na počasí. Před třemi roky bylo strašně teplo, před dvěma zas zima, mrazy až minus 20 stupňů. Loni nám brněnské prázdniny konečně vyšly, uvidíme, jak to bude letos,“ hodnotí.

Závody pro běžkaře se ruší

Velká část lyžařských center připravila na víkend zábavné párty a soutěže. Například v Karlově se zaměří na všechny zamilované. Někde se pojedou i závody. V Ostružné bojují každou zimu malí i velcí lyžaři o Cenu skřítka Ostružníka.

Jenže kvůli nedostatku sněhu se letos soutěž v obřím slalomu mimořádně přesouvá do Petříkova. Pojede se už v neděli. Většina závodů v běžeckém lyžování se ruší úplně.

K suché variantě už přistoupili v Horní Lipové, sportovci si trať zaběhli. O víkendu se měla jet Zlatohorská magistrála, pořadatelé ale termín odložili. Sejde pravděpodobně i z březnové Gillovy běžky na Rejvízu. Závodníci se postupně odhlašují.

„Zklamání je, letos jsme měli velké plány, letos jsme chtěli udělat pár překážek, klopených zatáček, udělat to trochu divácky atraktivnější. Ale bohužel, pokud nám dnes nebo zítra nenapadne větší množství sněhu, nic s tím nenaděláme,“ konstatuje organizátor Apostolos Joanidis.

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme