Při tvrdých střetech v Kyjevě údajně zemřeli tři lidé, desítky jsou zraněny

Ukrajinská metropole se otřásá pod největšími nepokoji od konce ledna. Bezpečnostní složky daly opozici ultimátum do 17. hodiny SEČ k uklidnění situace. Střety demonstrantů s policií už údajně stály život tři lidi a zraněných je prý kolem 150. Policie dopoledne nasadila obrněné transportéry, do davu pálila gumovými projektily. Situaci přímo v místě sleduje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní složky zasáhly proti demonstrantům | Zdroj: Reuters

Situace ve středu ukrajinské metropole je velmi dramatická. Nad Kyjevem se vznáší oblak dýmu, v blízkosti parlamentu hoří pneumatiky, na místě vlají vlajky.

Zraněných je už několik desítek na obou stranách, ale informace o jejich konkrétním počtu se velmi liší. Nejnovější informace hovoří o 150 zraněných, z toho 30 lidí utrpělo poranění vážná.

Opozice tvrdí, že při konfliktu zemřel jeden člověk, agentury uvádějí tři oběti. Na sociální síti Twitter se objevila fotografie dvou ze tří údajných obětí, pravost snímku však zatím není možné ověřit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kyjev zažívá nejhorší střety od konce ledna. Přímo na místě je sleduje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Policie dala opozici ultimátum do 17. hodiny

Mezitím daly ukrajinské bezpečnostní složky opozici ultimátum do 17. hodiny našeho času. Pohrozily, že po vypršení této lhůty ‚zjednají pořádek podle zákona‘.

Ministerstvo obrany zase nařídilo demonstrantům, aby opustili jeho tamní kulturní centrum pro armádu. Pokud se tak nestane, mohlo by to podle ministerstva vést k zostření situace.

Opoziční vůdce Vitalij Kličko vyzval ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, aby okamžitě nařídil stažení zasahující policie z ulic Kyjeva. To se však dosud nestalo.

Počátek konfliktu nastal při přesunu protestujících z Majdanu k budově parlamentu, která má jednat o ústavní reformě a omezení prezidentských pravomocí.

Střety u parlamentu

Podle ukrajinských médií část demonstrantů prorazila zábrany před budovou parlamentu a napadla vojáky. Policie proti nim nasadila obušky a slzný plyn a také obrněné transportéry. Z místa bojů se dál ozývaly výbuchy petard, které házeli policisté ze střech okolních domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovějším dění v Kyjevě mluvil také přímo z místa bývalý ekonomický rada Václav Rambousek

Šéf parlamentu Volodymyr Rybak se pod tlakem událostí zhroutil, ve vážném stavu ho podle ukrajinských médií ze sněmovny odvezla záchranná služba.

Napjatá situace však vznikla i uvnitř parlamentu, kde opoziční poslanci obsadili předsednické lavice a blokovali jednání. Asi čtyřicet zastupitelů opozičních stran UDAR, Vlast a Svoboda tak protestovalo proti neochotě vládní většiny zařadit do jednacího programu debatu o ústavní reformě.

Přitom včera začal platit zákon o amnestii zadržených účastníků protivládních nepokojů a demonstranti podle dohod s prezidentem Viktorem Janukovyčem opustili budovu kyjevské radnice. Částečně také uvolnili blokády ulic.

Centrum Kyjeva ovládly boje | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Milan Kopp, Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme