Kinům v Brandýse a Staré Boleslavi chybí digitalizace, nemohou promítat nové filmy

Dvě kina v Brandýse nad Labem a Staré Boleslavi patří mezi sedmdesát kin ve středních Čechách. Jejich provoz je ale omezený. Nemají co hrát, protože nové filmy na celuloidových pásech nejsou. Bez digitalizace by mohla kina skončit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Kladně bylo po rekonstrukci otevřeno kino Hutník | Zdroj: ČTK

Ve středních Čechách je zhruba 70 kin. Nejnavštěvovanější se nachází v Kolíně a v Kladně. Obě jsou digitalizovaná, takže divákům mohou nabídnout nové filmy brzy po premiéře.

Naopak brandýské kamenné, které stojí u náměstí od první republiky, zažívá největší krizi právě teď. Skoro nepromítá, protože bez digitalizace nemá co. Podobně je na tom také letní kino ve Staré Boleslavi.

„V kinosálu je 260 plus asi 30 přístavků, takže zhruba 300 míst,“ říká vedoucí kina v Brandýse nad Labem Miroslav Štefan. Do interiéru vložilo město v posledních letech několik milionů korun, přesto je provoz utlumený.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kina v Brandýse nad Labem a Staré Boleslavi se zajímala Alena Rokosová

„Novinky na cívkových filmech nejsou. Promítáme dětské filmy a sem tam nějaký film, aby kino prokázalo životnost,“ popisuje situaci Štefan.

V prosinci mohli diváci zhlédnou pohádku, v lednu kino nepromítalo vůbec. V únoru byly k vidění tři filmy, například Příběh Kmotra.

Film na celuloidovém pásu v těžké umělohmotné bedně musel Miroslav Štefan do Brandýsa sám přivézt. Den předtím ho promítali v Sázavě, a tak si ho promítači předali na půl cesty, v Říčanech.

Po brandýském promítání pak vezl film vlakový kurýr pro změnu do Příbrami. Vypůjčilo si ho kino v Rožmitále pod Třemšínem.

Drahá digitalizace

„Na celuloidových pásech je ta nabídka prakticky nulová. Výjimečně je některý film v jedné kopii,“ komentuje situaci Jaroslav Pecka z Unie filmových distributorů.

Město Brandýs nad Labem - Stará Boleslav se teď rozhoduje, zda obě svá kina digitalizuje, nebo ne. Stálo by to tři až čtyři miliony korun.

Je to nejspíš investice, která se nikdy nevrátí. Podle starosty Ondřeje Přenosila z ODS se to ale vyplatí ve vztahu k obyvatelům města.

„Jsou v relativně dobrém stavu a rádi bychom, aby ta zařízení žila. Bez toho promítání by život kin byl téměř nemožný,“ konstatuje Přenosil a připomíná, že v posledních pěti letech město do obou kin investovalo skoro 9 milionů.

Jak se město rozhodne, by mělo být jasné koncem března, kdy bude schvalovat rozpočet.

A.Rokosová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme