ÚSTR oficiálně vystoupil z Platformy evropské paměti a svědomí

Ústav pro studium totalitních režimů oficiálně vystoupil z Platformy evropské paměti a svědomí. Platforma ústavu v lednu pozastavila členství kvůli tomu, že v něm působí bývalí komunisté. Právě pozastavení členství prý bylo důvodem k současnému rozhodnutí o odchodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav pro studium totalitních režimů | Foto: Filip Jandourek

„Pozastavení členství bylo podle našeho názoru protiprávní, protože nemá žádnou oporu ve stanovách platformy. A protože platforma toto své rozhodnutí nerevokovala, tak na základě toho odcházíme,“ uvedl mluvčí ústavu Pavel Ryjáček.

Platforma evropské paměti a svědomí vznikla v roce 2011 a sdružuje 43 organizací, které se zabývají studiem totality v Evropě.

Celý problém začal vlastně už loni v dubnu, kdy Rada ÚSTRu odvolala tehdejšího ředitele a současného ministra kultury Daniela Hermana, údajně pro neefektivní řízení a kvůli problémům s digitalizací.

Ústav pro studium totalitních režimů vznikl v roce 2007 jako organizační složka České republiky určená k vědeckému zkoumání a objasňování éry obou totalitních režimů v Československu, komunismu a nacismu. Jeho řediteli byli Pavel Žáček (do 2010), Jiří Pernes, pověřený Zdeněk Hazdra (2010) a také současný ministr kultury Daniel Herman (do 2013). Od odvolání Hermana vede instituci Pavla Foglová.

Na protest proti jeho odvolání Radou ÚSTR a dalšímu směřování instituce pod dočasnou ředitelkou Pavlou Foglovou loni v dubnu odstoupila vědecká rada. A nová rada, kde jsou i bývalí členové KSČ, vzbuzovala pochyby u evropské platformy.

Platforma požadovala odpověď na otázku, jestli pět bývalých členů KSČ ve vědecké radě ústavu mělo před rokem 1989 nějakou funkci, za níž brali peníze. Vše došlo tak daleko, že platforma českému ústavu v lednu pozastavila členství.

Ústav se bránil, že o členství ve vědecké radě rozhoduje odborná a vědecká úroveň, nezávisle na případném členství v KSČ. „Kdo chce zjistit víc, může se těch lidí zeptat sám. Bylo by pod naši úroveň se jich na to ptát,“ podotkla v lednu předsedkyně rady ústavu Emilie Benešová.

ÚSTR už tehdy avizoval, že pokud se věc nevysvětlí, sám platformu opustí. S důvody vyloučení však dál nesouhlasí, což zmínila v dopise adresovaném předsednictvu evropské platformy (přečíst si ho můžete zde) i ředitelka ÚSTRu Pavla Foglová.

Ústav pro studium totalitních režimů | Foto: Filip Jandourek

ČTK, Antonie Doležalová, Český rozhlas, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme