Tajné služby stahovaly obrázky milionů uživatelů z Yahoo, tvrdí Edward Snowden

Britská tajná služba získávala záběry milionů uživatelů služeb Yahoo. Na základě informací od Edwarda Snowdena to napsal britský deník Guardian. Britové prý na momentkách testovali vlastní software na rozpoznávání tváří. Program byl aktivní ještě v roce 2012 a mezi sledovanými byli i lidé, které úřady kvůli žádným přečinům nevyšetřovaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Webkamera (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Pro NSA nebo britskou tajnou službu to určitě složité není. Obecně ale není jednoduché se k někomu na dálku připojit, pokud počítač není infikovaný virem,“ říká Jan Kužník z portálu Technet.cz.

Tajné služby pro získávání obrázků používaly program Optic Nerve, česky zrakový nerv.

„Nikdo neví přesně, jak funguje. Obecně to byl nějaký virus, který si lidé nevědomě stáhli při přihlášení do účtu Yahoo,“ popisuje Kužník.

Přehrát

00:00 / 00:00

O informacích od Edwarda Snowdena citovaných v britském Guardianu hovořil počítačový odborník Jan Kužník z portálu Technet.cz

Program měl navíc kromě ovládání kamerky umět také deaktivovat diodu vedle webkamery, která signalizuje, že je kamera zapnutá.

Podle Kužníka potřebovaly tajné služby získat velké množství dat od mnoha milionů uživatelů, aby otestovaly přesnost softwaru na vyhledávání obličejů.

„Obecně k tomu, aby vás někdo sledoval, jak něco děláte, je mnoho jiných způsobů, jak to udělat,“ dodal Kužník. Tajné služby to ale mohou využít třeba k monitorování situace v místnosti.

Jediná stoprocentní ochrana před sledováním vlastní webkamerou je podle Kužníka její zaslepení.

Tajné služby údajně ovládaly webové kamery uživatelů portálu Yahoo | Foto: Reuters

Tea Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme