Česko se snaží přilákat velkého investora do Žatce, údajně korejský Nexen

Do České republiky by mohla přijít nová velká investice. I když to ještě není potvrzené, hovoří se o tom, že jihokorejský výrobce pneumatik - podnik Nexen - by mohl v průmyslové zóně u Žatce postavit novou továrnu. V ní by časem mělo najít práci až 2 tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Továrna na výrobu plochých obrazovek IPS v průmyslové zóně Triangl | Foto: David Hertl | Zdroj: Český rozhlas

Šlo by tak o největší investici v Česku za několik posledních let. Jednání s investorem stále ještě běží a právě nyní finišuje. V Jižní Koreji je nyní na oficiální cestě ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, což s investicí může souviset.

Ministr jednal s různými firmami, například i s Hyundai, nechce k tomu ale nic říkat. Stejně postupuje majitel průmyslové zóny Triangl u Žatce, tedy Ústecký kraj. „Jednání s různými investory do průmyslové zóny Triangl stále probíhají, podrobnosti nemůžeme komentovat,“ uvedl mluvčí kraje Zdeněk Rytíř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o očekávaném příchodu zahraničního investora do Žatce zjišťovala Jitka Hanžlová z ekonomické redakce

Dá se předpokládat, že jihokorejský investor s rozhodnutím spěchá. A možná třeba už dnes večer dojde k dohodě. Za pár měsíců se totiž změní investiční pobídky, které Česká republika nabízí. Požaduje to Evropská komise.

Doposud investoři mohou žádat o dva druhy podpory. První je sleva na dani z příjmu právnických osob po dobu deseti let, říká Marcela Kolveková, vedoucí oddělení investičních pobídek agentury CzechInvest:

„Kromě regionu Praha, kde je v podstatě veřejná podpora nulová, se na jihozápad České republiky uplatňuje veřejná podpora ve výši 30 procent z uznatelných nákladů a ve zbytku České republiky je maximální veřejná podpora poskytována do výše 40 procent z uznatelných nákladů,“ vysvětluje.

Od července se podpora sníží

Všechna tato procenta se podle Kolvekové vztahují i na druhou možnost investičních pobídek: „Kromě slevy na dani z příjmu právnických osob mohou investoři získat ve vybraných regionech s nejvyšší nezaměstnaností hmotnou podporu na pracovní místa a na školení a rekvalifikaci nových zaměstnanců.“

Na tuto podporu mají nárok za podmínky, když pracovní místa udrží nejméně 5 let.

Od 1. července ale začnou platit nová pravidla EU, která podporu investorům omezí: „Snižují strop veřejné podpory ze 40 procent na 25 procent pro velké podniky. Pokud je žadatelem střední podnik, podpora bude 35 procent z uznatelných nákladů, pokud je to malý podnik, tak 45 procent z uznatelných nákladů,“ vysvětluje Marcela Kolveková z agentury CzechInvest.

O různých dalších změnách se teprve vyjednává.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme