Doktor v Soči šéfoval nadmíru úspěšné české olympijské misi

Svého času si Martin Doktor přivezl z olympijských her dvě zlaté medaile. Asi by ho tehdy nenapadlo, že tuhle bilanci někdy překoná na zimní olympiádě. Ale svým způsobem se mu to teď v Soči povedlo, jenom měl v ruce místo pádla pomyslnou dirigentskou taktovku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Doktor | Foto: Jana Chládková

Jako její šéf může hrdě prohlásit: Olympijské mise splněna, přivezli jsme rekordní počet osmi medailí ze zimních sportů.

„Tuhle připomínku jsem za poslední dny slyšel několikrát. Je to ale o sportovcích, funkcionáři jim sice připravují potřebný servis, ale to na trati nerozhoduje,“ nechce si přičítat falešné zásluhy Doktor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Doktor šéfoval úspěšné olympijské misi

Ten měl zabezpečení české olympijské výpravy pod palcem poprvé a hned na hrách, které byly považované za velmi rizikové co do zajištění bezpečnosti - v nestabilním regionu a v zemi, která má hodně zapřisáhlých nepřátel i mezi vlastními obyvateli.

„Původně se mluvilo o obrovském bezpečnostním opatření, které bude sportovce limitovat. Ale nestalo se tak, což mě překvapilo. Dramatická opatření asi probíhají, ale někde, kde nejsou vidět a sportovce to nijak nesvazuje,“ podotýká bývalý kanoista.

Co naopak Doktor ze svých olympijských účastí v jiných rolích zná a co čekal, jsou nedostatečné kapacity pro doprovodné a servisní týmy sportovců. Ale nezašlo to až tak daleko, aby on sám musel na trať s vysílačkou nebo do lyžárny se sadou vosků. Ba naopak, Češi podle něj z téhle situace spíš těžili.

„Nevím, komu bych dokázal namazat lyže, to je strašná alchymie. Nevím o nikom, kdo by řekl, že měl špatně připravené lyže nebo snowboard. Tohle se nám maximálně povedlo, nebyl tady nikdo, kdo by nám vytkl, že neměl dostatek lidí. A o to nám šlo. Třeba některé lyžařské disciplíny si mezi sebou mohli pomáhat,“ pochvaluje si Doktor.

Systém odměn je pevně daný

Může si blahopřát také k tomu, že i přes medailové žně v Soči vystačil s rozpočtem na odměny úspěšným reprezentantům, i když mnoho nechybělo a potřebné miliony by se musely hledat v rezervách olympijského rozpočtu.

„Vyšlo to na 9,5 milionů a počítali jsme s milionem navíc. Je to nadlehčeně řečeno, ale je nutné říct, že odměny sportovcům, kteří dokážou přivézt z olympiády medaili, se najdou vždycky,“ tvrdí Doktor a dobře ví, proč to říká.

On sám zažil při svém dvojnásobném triumfu v Atlantě logiku, podle které se za dvě zlaté medaile udělovala odměna jenom za jednu z nich. „Je to jasně dané, máme zásady ohodnocení, podle kterých se budeme řídit,“ slibuje i příštím medailistům šéf české olympijské mise.

Jan Kaliba, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme