Tři jihočeské obce a jeden klub dostaly ocenění za péči o válečné hroby

Tři jihočeské obce a jedno sdružení dnes v Českých Budějovicích dostaly ocenění za péči o válečné hroby. Plakety jim udělilo ministerstvo obrany spolu s Jihočeským krajem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ocenění za péči o válečné hroby. S pamětními plaketami zleva starosta obce Jilem Jaroslav Šlesinger, starostka Cehnic Helena Sosnová, předseda Klubu vojenské historie Čeští lvi Radek Marcin a starosta Boršova nad Vltavou Jan Zeman | Foto: Jihočeský kraj

„Ten stav válečných hrobů je přímo úměrný stavu obce. Takže tak jak vidíte kolem nás, že obce se zvedají, tak tím se zvedají i pomníky a ta kvalita je pořád lepší a lepší,“ poznamenal Imrich Vetrák z odboru pro válečné veterány ministerstva obrany.

Obec Jilem na Jindřichohradecku dostala cenu za péči o pomník obětem první světové války, Cehnice na Strakonicku za to, jak jejich starostka, která je předsedkyní Svazku obcí Dolního Pootaví, dokázala najít způsob financování oprav pomníků v regionu a Boršov nad Vltavou na Českobudějovicku za zřízení nových pomníků i péči o ty stávající.

Ocenění si odnesl i Klub vojenské historie Čeští lvi za obnovu pomníku Voják na stráži, který se nachází v centru Českých Budějovic. Upomíná na bitvu u Zborova z roku 1917, v níž se vyznamenaly českoslovenští legionáři.

Zborovský pomník v Českých Budějovicích | Foto: Kristýna Barchini

Jitka Cibulová Vokatá, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme