pomník

| ČTK |Zprávy ze světa

Spor Česka s Ruskem kvůli pomníku legionářům. Praha může přistoupit k ostré odvetě, varuje Moskva

Česká republika může kvůli liknavému přístupu ruských úřadů k vybudování pomníku československým legionářům v Samaře přistoupit k ostré odvetě. Ta může zasáhnout ruské vojenské památníky v Česku. Prohlásil to v úterý v dolní komoře ruského parlamentu představitel ruského ministerstva obrany Vladimir Popov. V Praze podle něj sledují situaci s rostoucím pobouřením. Jiří Caletka z tiskového oddělení českého ministerstva obrany potvrdil Zpravodajskému webu Českého rozhlasu nespokojenost české strany s přístupem samarských úřadů.

|Monika Červená |Regiony

Svatý Jan na dopravní značce a palma uprostřed objezdu. Umělecké dílo v Nepomuku budí rozruch

Emoce budí mezi lidmi v Nepomuku na jižním Plzeňsku vítězný návrh uměleckého díla na téma svatý Jan Nepomucký. Stát by mělo na kruhovém objezdu ve městě, na frekventované silnici první třídy mezi Plzní a Pískem. Má upozornit na rodiště nejznámějšího českého světce a přilákat do Nepomuku více turistů. Porota složená z odborníků i zástupců města vybrala z 25ti návrhů ten, kde je světec provokativně vyobrazený na dopravní značce.

| ČTK |Zprávy z domova

Pomníček připomíná dramatický vznik Charty 77. Tady StB zatkla Havla s Landovským

UVNITŘ FOTOGRAFIE. Dramatickou událost, která provázela založení Charty 77, od čtvrtka připomíná dočasný pomníček v Gymnazijní ulici v Praze 6. Stojí v místě, kde 6. ledna 1977 zatkla Státní bezpečnost Václava Havla a Pavla Landovského poté, co před ní ujížděli s prohlášením Charty 77 a seznamem podpisů k poštovním schránkám. Moderní umělecká instalace se skládá z několika poštovních schránek s klíčky, ve kterých jsou dopisy s prohlášením Charty, které si mohou kolemjdoucí zdarma vzít.

|Lukáš Milota |Regiony

Čechoslováci vyhnaní z pohraničí mají v Plzni pomník, iniciátorem je Český svaz bojovníků za svobodu

Čechoslováky vyhnané před válkou z Německem zabraného pohraničí připomíná nový pomník u plzeňské věznice Bory, jehož vznik inicioval Český svaz bojovníků za svobodu. Podle některých odhadů po podpisu Mnichovské dohody odešlo ze svého domova do vnitrozemí až čtvrt milionu lidí. Jejich osudy vtěsnal kameník do pískovcového monumentu, který stojí vedle borské věznice. Sudetoněmecká krajanská sdružení v Rakousku a Německu pomník kritizují.

|Radka Nováková |Zprávy ze světa

Milošević opět rozděluje Srbsko. Zaslouží si politik obviněný z genocidy pomník?

Jihosrbské městečko Prokuplje plánuje postavit pomník Slobodanu Miloševićovi. Obec přibližně velikosti Šumperka, která se nachází nedaleko hranice s Kosovem, rozpoutala po celé zemi diskuse o tom, zda se má bývalému jugoslávskému a srbskému prezidentovi, kterého mezinárodní tribunál v Haagu soudil za válečné zločiny a genocidu, dostat takové pocty. Do polemiky se zapojil už i současný srbský prezident.

|Jaroslav Skalický, ČRo |Film

Tragický osud autora sochy Stalina na pražské Letné ožije ve filmu Monstrum

Na pražskou Letnou se na pár dnů vrátila socha Stalina. Maketu z polystyrénu postavili nad Vltavou filmaři a dnes u ní natáčejí scény do filmu Monstrum. Původní šestnáctimetrový Stalin ze žuly stál nad Vltavou před více než půl stoletím. Kvůli dalším postavám v řadě za diktátorem a tehdejší situaci v zásobování lidé mluvili o pomníku jako o frontě na maso.

| ČRo, Veronika Neprašová |Zprávy z domova

Praha má nový pomník věnovaný Palachovi. Při odhalení zazněla i báseň z roku 1969

Čtyřicet sedm let uplynulo od chvíle, kdy se v horní části Václavského náměstí v Praze polil hořlavinou a zapálil student filosofie Jan Palach. Jeho čin, kterým chtěl vyjádřit protest proti sovětské okupaci Československa, připomíná dvojice soch, které dnes byly slavnostně odhaleny na pražském Alšově nábřeží. Jmenují se Dům matky a Dům syna a městu je věnoval zesnulý americký sochař českého původu John Hejduk.

|Lída Křesťanová |Regiony

V Praze odhalí památník Jana Palacha. Obsahuje i motiv trpící matky

Jana Palacha bude v hlavním městě připomínat pomník. Dvojici kovových objektů nazvaných Dům syna a Dům matky slavnostně odhalí na Alšově nábřeží vedle Rudolfina tuto sobotu, v den 47. výročí Palachova sebeupálení. Pomník Praze věnoval americký architekt a sochař českého původu John Hejduk.