Lázně Bohdaneč otevřely po více než roce Gočárův pavilon

Léčebné Lázně Bohdaneč otevřely pro své klienty pavilon Gočár. Budova byla zavřená víc než rok a po částečné rekonstrukci už přivítala první hosty. Další opravy, kam patří i obnova kubistické výzdoby, má vedení lázní v plánu. Autorem stavby v kubistickém stylu je známý architekt Josef Gočár.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lázně Bohdaneč. Opravené prostory kubistického pavilonu Gočár

Lázně Bohdaneč. Opravené prostory kubistického pavilonu Gočár | Zdroj: ČTK

Předchozí vedení kvůli špatnému technickému stavu a úbytku klientů uzavřelo pavilon loni v lednu, nový management pak v polovině roku rozhodl o jeho opravách, které začaly v říjnu.

„Je to z hlediska architektury náš nejcennější pavilon a v budoucnu bychom byli rádi, aby se dočkal kompletní rekonstrukce v duchu kubistické architektury,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Léčebných lázní Bohdaneč Jiří Vitík.

Lázně zatím opravily střechu pavilonu, klempířské prvky a okna, v prvním patře vyměnily vodovodní rozvody, odpady, sanitární vybavení a elektroinstalaci.

Do pavilonu už se podle Vitíka nastěhovali první lázeňští hosté. Prostory jsou nově vymalované, dostaly nové podlahy, byla zřízena WiFi síť, v pokojích jsou televize. Náklady dosáhly asi čtyř milionů korun.

Lázně Bohdaneč, částečně zrekonstruovaný pavilon Gočár | Foto: ČTK

Na obnovu ještě čekají například původní kubistické výmalby v přízemí, tam chtějí lázně do budoucna zřídit reprezentativní klientské centrum.

To bude podle Vitíka druhá fáze přestavby. „My bychom ji nechtěli oddalovat, ale víme, že to je záležitost přece jen na několik let, takže proto jsme to rozfázovali na dnešní opravy a tu budoucí rekonstrukci. Ale rozhodně o ni usilujeme a věříme, že to nebude horizont dlouhých let, kdy se pavilon rekonstrukce dočká,“ nastínil Vitík.

Lázeňský pavilon byl slavnostně otevřen 1. května 1913. Architekt Gočár navrhl nejen vnější podobu, ale i kompletní interiér stavby včetně nábytku, lustrů a výmalby.

V roce 1926 prošel pavilon první rekonstrukcí, kdy bylo pro zvýšení lůžkové kapacity přistavěno druhé patro, které však už nenavázalo zcela na původní kubistický ráz. Pavilon poznamenala i přestavba z poloviny 60. let, kdy bylo necitlivě přestavěno přízemí objektu včetně vstupní haly.

Léčebné Lázně Bohdaneč se specializují na léčbu pohybového aparátu a nervových onemocnění. Slavnostní symbolické otevření lázeňské sezony je letos plánováno na 3. května.

ČTK, Naďa Kubínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme