Na záchranu chaty Libušín se vybralo už přes 180 tisíc korun, sbírka pokračuje

Sbírka, kterou vypsalo na obnovu chaty Libušín na Poustevnách Valašské muzeum v přírodě, má mezi lidmi ohlas. Sešlo se na ní již necelých 200 tisíc korun. Kolik bude ale potřeba na záchranu díla architekta Dušana Jurkoviče, zatím není jasné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libušín | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Chata byla sice pojištěná, pojistka ale na obnovu stačit nebude.

„Když si představíme, že zhruba před 15 lety ten objekt nebyl v úplně nejhorším stavu – třeba vedle stojící Maměnka byla v horším stavu – i tak jeho rekonstrukce stála zhruba 25 milionů,“ říká ředitel Valašského muzea Jindřich Ondruš a pokračuje:

„Myslím si, že obnova po takovémto obrovském zásahu bude daleko dražší, ale to už se pak bude muset vyjádřit statik a odborníci, kteří budou vlastní obnovu navrhovat.“

Chata Libušín na Pustevnách shořela v noci z neděle na pondělí. Protože je dílo architekta Dušana Jurkoviče zničené, Valašské muzeum v přírodě, které se o památku staralo, vyhlásilo veřejnou sbírku na obnovu památky. Na sbírkovém kontě se už sešlo přes 180 tisíc korun.

Na obnovu Libušína mohou zájemci přispět posláním peněz na účet číslo 107-6978880207/0100.

Přímo ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm v objektu Sušáku je navíc pokladnička, kam mohou lidé přispívat. Na obnovu památky se bude vybírat i pří zítřejším Dakarském odpoledni, které se koná od tří hodin odpoledne na náměstí ve Valašském Meziříčí.

Martin Karlík, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme