Televizní kanál BBC Three skončí kvůli úsporám. Pořady se přesunou na internet

Televizní vysílání oblíbeného kanálu hlavně mladší generace BBC Three skončí. Od podzimu 2015 najdou diváci vybrané pořady pouze na iPlayeru. Televizní kanál si přitom každý den naladí čtyři miliony lidí. Rozhodnutí BBC odstartovalo bouřlivou debatu mediálních expertů i britské veřejnosti. Vedení slavné instituce tvrdí, že nemá na výběr. Po roce 2016 totiž musí ročně uspořit dalších 100 milionů liber.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BBC - The British Broadcasting Company. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

„Musíme přijmout tvrdá rozhodnutí, jak nakládat s penězi, stejně jako všichni ostatní lidé v téhle zemi. Když jsem s naším plánem obcházel korporaci, odevšad jsem slyšel, že 'salámovou metodou', tedy paušálním seškrtáním rozpočtu všem složkám, se nikam nedostaneme. Tohle rozhodnutí je strategicky a finančně správné,“ obhajuje plánovaný konec generální ředitel Tony Hall.

Přehrát

00:00 / 00:00

Konec terestrického šíření BBC Three - téma pro londýnského zpravodaje ČRo Jířího Hoška

Zdůrazňuje přitom, že značka BBC Three nekončí. Slavná instituce podle něj učinila historický krok v tom, že poprvé pověřila jeden ze svých kanálů, aby se transformoval do takové podoby, která by vycházela vstříc novým potřebám hlavně mladé generace – tedy sledování televize na počítači, tabletu či chytrém telefonu.

Mediální experti se vesměs shodují v názoru, že je to právě typický divák BBC Three, který se může naučit přejít na iPlayer. Kritici ale varují, že dnes BBC Three sledují přes internet jen čtyři procenta diváků.

Generální ředitel BBC Tony Hall se za své podřízené postavil | Foto: Reuters

Konec televizního vysílání BBC Three vyvolal bouři nevole, a to jak u veřejnosti, tak u samotných zaměstnanců.

„Je to obrovská škoda, hlavně pro samotnou BBC. Televize BBC Three je velmi kreativní kanál, který má klíčovou roli. Je to zkouška ohněm pro talentované autory. Ten kanál dělá spoustu riskantních projektů a nevidím, kde jinde bychom něco takového mohli dělat,“ kritizoval sporné rozhodnutí například komik Russell Kane.

Kvůli nutným úsporám – také s ohledem na novou smlouvu o financování BBC, podle níž musí tato instituce nově dávat 245 milionů liber ročně na provoz BBC World Service, kterou dosud platilo ministerstvo zahraničí – bude BBC Three televizně vysílat jen do podzimu 2015. Rozpočet na výrobu jeho programů klesne z 85 na 25 milionů liber.

Adeptů bylo víc, je to trend

Konec BBC Three je jistým překvapením. Kandidátem číslo jedna na případný konec z finančních důvodů byl pro vedení spíš kanál pro dříve narozené BBC Four. Zrušením tohoto okruhu by se prý ale nedosáhlo patřičných úspor, a to ani v případě sloučení s BBC Two, což byla údajně také jedna z variant.

Osud BBC Four je tak či tak nejistý. Ředitel televizního vysílání Danny Cohen nechtěl do budoucna garantovat existenci kanálu s tím, že vedení prostě nemůže zajistit stejný program za méně peněz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ke konci televizního vysílání BBC Three se vyjádřil Milan Šmíd z katedry žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Zatím ale bude terestrickou formou šířen dál. Milan Šmíd z katedry žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy považuje jeho zachování na obrazovce na úkor BBC Three za správné rozhodnutí. Připomíná, že na rozdíl od staršího publika je mladší divák lépe připraven na přesun svých oblíbených pořadů na internet.

Digitalizaci televizního obsahu a přesun z terestrického šíření na internet Šmíd označuje za začátek procesu, kdy vysílání přestane být hlavním distribučním kanálem původně televizních pořadů. V Česku ale zatím nic takové prý nehrozí.

„85 % britských domácnosti má broadband, 50 % smartphone, 25 % tablet. U nás, kdyby se (kanál) takto zastavil a přešel na internet, tak by víceméně zmizel ze zorného úhlu i mladé generace, která stahování nebo dodatečné sledování z internetu provozuje,“ vysvětluje Šmíd neefektivnost takového rozhodnutí v českém prostředí.

Připomíná, že tuzemská digitální infrastruktura je od té britské velmi odlišná. Trend přesouvání televizního obsahu na internet je ale podle Šmída dlouhodobý a mělo by se s ním do budoucna počítat.

Jiří Hošek, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme