Pár kilo navíc a Horváth může hrát s námi, říkají čeští ragbisté z Oyonnaxu
Fotbalisté Plzně poprvé odletěli k zápasu evropského poháru do Francie. Proti Lyonu budou hrát osmifinále Evropské ligy v regionu, kde je fotbal mírně na ústupu a své nejslavnější časy naopak zažívá další francouzský národní sport.
Ragbyový klub z městečka Oyonnax, vzdáleného sto kilometrů od Lyonu, hraje poprvé v historii nejvyšší francouzskou soutěž. A právě za místní klub hrají jediní dva čeští zástupci mezi francouzskou elitou - Miroslav Němeček a Lukáš Rapant.
„Lidé, kteří fandí fotbalu, jezdí do Lyonu. Naopak fanoušci ragby jezdí z Lyonu do Oyonnaxu. Oba sporty si tady nijak nekonkurují,“ říká český ragbista roku 2013 Němeček na stadionu, kam se vejde polovina dvacetitisícové populace městečka Oyonnax.
S dvojicí ragbistů Lukášem Rapantem a Miroslavem Němečkem mluvil reportér Jan Kaliba
Co se týče výdělků, ale ragbisté ani ve francouzské Top 14, což je nejprestižnější evropská soutěž, s fotbalisty soutěžit nemohou.
„Když vidíme, jaké částky jsou kluby ochotné za hráče zaplatit, tak tohle v ragby neexistuje. Kdo ví, jestli se ragby na takovou úroveň někdy dostane. Možná by to pro něj byla i škodná. I v rugby je to o penězích, ale pořád je to spojené se zábavou,“ podotýká Rapant.
„Průměrný plat ragbisty ve francouzské soutěži je zhruba osm tisíc eur měsíčně, což je asi denní plat fotbalisty Zlatana Ibrahimoviče v Paříži,“ doplňuje Němeček.
Viktorii Plzeň v Lyonu respektují, fotbalisty českého týmu ale prakticky neznají
Číst článek
To ale stále není zdaleka takový rozdíl jako v českém prostředí, kde je ragby proti fotbalu naprostou popelkou. Rapant vypráví historku o tom, jak to nedávno pocítil na vlastní kůži, když s týmem Oyonnaxu vyrazil hrát do Manchesteru.
„Na hotelu, kde jsme byli ubytovaní, zrovna přijeli fotbalisté Arsenalu s Tomášem Rosickým. Na chvíli jsem ho zastavil a prohodil s ním pár vět, byl docela překvapený. Asi ho zaskočilo, že na něj někdo mluví česky a koukal, že z Čech vůbec někdo tenhle sport hraje,“ vzpomíná Rapant.
Češi z Oyonnaxu vidí ragbistu v Horváthovi
Přitom, čím je ve fotbale anglická Premier League, tím je v ragby francouzská Top 14. S trochou nadsázky můžeme Rapanta, byť hraje s nováčkem z Oyonnaxu o záchranu v soutěži, označit za ragbyového Tomáše Rosického.
Zvlášť u Čechů ale platí, že ragbisté mají o fotbale větší přehled než je tomu naopak. Oba Češi z Oyonnaxu zaznamenali, kdo přijel hrát Evropskou ligu do nedalekého Lyonu, znají i jednotlivé hráče, a dokonce v některých vidí tak trochu ragbisty. Třeba v kapitánovi Pavlu Horváthovi.
„Jestli přibere ještě pár kilo navíc, tak bychom ho do první řady vzali. Plzni fandím, povedlo se jim vklínit mezi Spartu a Slavii i mezi evropské velkokluby. S rozpočtem, který mají, je v Plzni vidět systematická práce, která by byla potřeba v českém rugby,“ nachází Němeček další paralelu mezi sporty, které vzešly ze stejného základu, ale před 150 lety se každý vydal svou cestou.