Jeseník usiluje o záchranu nýtovaného mostu, jediné technické památky ve městě

Ocelový nýtovaný most pro pěší v Jeseníku je jedinou technickou památkou ve městě. Spojuje centrum se sídlištěm pod Zlatým chlumem. Už léta ale volá po opravě, nosná konstrukce je velmi zkorodovaná. Město žádá o peníze z Regionálního operačního programu. A věří, že se konečně podaří památku zachránit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeseník radnice | Foto: Lukáš Bocan

Žalostný stav mostu řeší radnice už několik let. Její vedení vystrašil posudek krajského mostmistra, ve kterém doporučil lávku zavřít. Už teď je na ní omezený pohyb. Dopravní značka upozorňuje na to, že více než10 osob na něm stát nesmí.

„Je to opravdu velice tristní, že tady může stát deset lidí a vypadá tak velice uboze.“ Jana Lattnerová žije ve městě už skoro 25 let a denně chodí přes most i několikrát.

„Byl velmi honosný, opravdu pěkný. Nejvíc mě na něm fascinovalo, že jako jeden z mála mostů přečkal velké stoleté povodně. A mrzí mě, jak vypadá teď. Vždy patřil mezi taková krásná místa a teď se za něm dost stydím,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stav unikátního mostu v Jeseníku se zajímala reportérka Andrea Švubová

Záchranu jedinečného mostu vybrala jesenická radnice jako náhradní projekt ve chvíli, kdy zastupitelé zamítli stavbu aquaparku. Samostatnou rekonstrukci lávky by ale Úřad regionální rady Střední Morava zřejmě nepodpořil.

„V rámci sběru projektových záměrů předložilo město Jeseník projekt na rekonstrukci mostu v Husově ulici. Projektový záměr byl vyhodnocen jako rizikový z pohledu dopadu na cestovní ruch a městu Jeseník bylo doporučeno, aby zvážilo úpravu tohoto projektu,“ vysvětluje mluvčí úřadu Michaela Linhartová.

Radnice proto opravu mostu spojila s obnovou pěší stezky do přilehlého parku. Starostka Marie Fomiczewová z ČSSD doufá, že takto bude mít projekt větší šanci na úspěch.

O účelovou dotaci usiluje šest projektů

„Chtěli jsme to propojit jako turistickou stezku vedoucí z parku na Husovu ulici, procházející kolem některých pramenů, historickou alejí a končící touto technickou památkou jako cílem turistů, kteří by se na ni přijeli podívat,“ popisuje.

Ředitelka jesenického archivu Bohumila Tinzová zdůrazňuje význam Smetanových sadů. „Tam je celá řada památek. Priessnitzův pomník, jedno z nejvýznamnějších sochařských děl ve městě. Celá řada pramenů, které také tvoří součást koloritu Jeseníku. I Alej vzdechů podél řeky Bělé je skutečně unikátní,“ upozorňuje.

Více než 110 let starý most není jediným záměrem, který usiluje o účelovou dotaci, původně určenou na aquapark. Jeseník jich vybral celkem šest. Uzávěrka projektů byla tento týden. O tom, které uspějí, budu definitivně jasno až v květnu.

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme