Průmyslu se začíná dařit. V lednu výroba meziročně vzrostla o 5,5 procenta

Průmyslová výroba v Česku podle očekávání oživuje. V lednu se produkce zdejších firem podle Českého statistického úřadu meziročně zvýšila o 5,5 procenta. Hodnota nových zakázek stoupla o 12,6 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

montážní linka v TPCA | Foto: TPCA

Pro průmyslové podniky je zásadní poptávka velkých odběratelů ze zahraničí, zejména pak z eurozóny. Středem jejich pozornosti není jenom výroba aut, která je pro průmysl stěžejní. Podle analytiků oživuje i produkce podniků ze strojírenství nebo plastikářského průmyslu.

Zájem je také o kovové výrobky. Průmyslu by se podle analytiků mělo dařit i letos. V průběhu roku se příznivě projeví oslabení kurzu koruny. Díky zahraniční poptávce bude oživovat i celá ekonomika, protože průmysl je tahounem českého hospodářství. Projeví se to ale se zpožděním.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jestli se vzestup průmyslové výroby udrží i v dalších měsících, zjišťoval redaktor Jan Beneš

Klíčový pro české firmy bude hospodářský vývoj v zemích, které platí eurem. Týká se to hlavně Německa. Podle nejnovější prognózy Evropské centrální banky poroste hrubý domácí produkt eurozóny v letošním roce o 1,2 procenta. Příští rok bude tempo růstu ještě rychlejší.

Stavební výroba v lednu podle Českého statistického úřadu meziměsíčně klesla o 1,5 procenta, meziročně ale byla vyšší o 5 procent. Odhady odborníků na celý rok příliš optimistické nejsou. Analytici společnosti CEEC Resarch už dříve řekli, že produkce letos klesne o více než půl procenta. Růst podle nich přijde až v příštím roce.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš ale s růstem příliš nepočítá. Letos odhaduje propad mezi třemi až pěti procenty. Příští rok se možná výroba dostane k nule. Nastartování výroby může být pomalé, protože stavebnictví je v recesi už dlouho.

Rozšíření výroby Škoda Auto v Kvasinách by mohlo přinést až 1500 pracovních míst

Číst článek

„Problémy, které souvisí s těmi radikálními škrty, razantním omezením veřejných investic, jak jsme toho byli svědky v posledních čtyřech letech, se pochopitelně podepsaly jak na zaměstnanosti a ekonomice firem, tak v podstatě na celkové situaci tohoto odvětví,“ říká šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Stavebním firmám chybí zejména poptávka po komerční výstavbě a budování dopravní infrastruktury. Prudký pokles z minulých let by se ale letos podle odborníků mohl zastavit. Důležitý bude podle šéfů stavebních firem hlavně postoj nové vlády a státních investorských organizací.

Vývoj průmyslové výroby (leden 2013 - leden 2014) | Foto: ČTK

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme