Česko podpoří budování stovek až tisíců dobíjecích míst pro elektromobily

Česko podpoří plán na vybudování dobíjecích míst pro elektromobily. V Bruselu to řekl ministr dopravy Antonín Prachař. Česko ale už dřív odmítlo návrh Evropské komise, která chtěla pro každou zemi stanovit závazný počet dobíjecích míst. Podle Prachaře jich budou stovky až tisíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nabíjení elektromobilu (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

V Česku jich mělo podle nařízení EU vzniknout celkem 13.000. Podle Prachaře si elektromobily zaslouží podporu, zatím se ale nedá říct, kolik dobíjecích míst by v Česku mohlo vzniknout.

„Určitě se nebude jednat ani o desítky, ani o desítky tisíc těchto stanic. Kompromis je někde mezi stovkami a tisíci jednotlivých stanic pro alternativní zdroje v rámci České republiky,“ řekl ministr dopravy Prachař z hnutí ANO.

V současné době je dobíjecích stanic pro elektromobily více než 200. Většina z nich funguje na dobrovolnické bázi, kolem tří desítek jich provozuje také ČEZ.

Zatím je právě malý počet dobíjecích stanic společně s poměrně vysokou cenou elektromobilů hlavní brzdou jejich masového rozšíření.

V Česku by se mohly vyrábět elektromobily Tesla

Česko se ale snaží kromě podpory budování dobíjecích stanic také lákat do země jejich výrobce.

„To, že Tesla Motors má zájem investovat v Evropě, je pro CzechInvest veliká výzva, aby tuto investici získal pro Českou republiku,“ potvrdila mluvčí CzechInvestu Adéla Tomíčková.

Kalifornská společnost Tesla Motors se necelých deset let zaměřuje na vývoj a výrobu elektromobilů. Postupně přešla na sériovou výrobu a v posledních dvou letech se stal populární její model S.

parkoviště vyhrazené pro elektromobily a jejich nabíjení | Foto: Jan Rosenauer

Luxusní sedan, který se ve Spojených státech prodává v přepočtu téměř za 1,5 milionu korun. V současnosti vyjíždí z montážní linky Tesly Motors 500 těchto vozů týdně.

Na jedno nabití je vůz schopen ujet až 500 kilometrů. Maximální rychlost má 210 kilometrů v hodině a z nuly na stovku zrychlí za necelé 4,5 vteřiny. Náklady na ujetí jednoho kilometru se uvádí pod jednu korunu.

V Kalifornii je o takové vozy zájem a přibližně tisícovku vozů už firma vyvezla i do Evropy - především do Norska nebo Francie. Akcie Tesly Motors se obchodují na burze a v loňském roce si přidaly čtyřnásobek své ceny.


Zobrazit místo NABIJENI ELEKTROMOBILU na větší mapě

Ondřej Houska, van Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme