Válka na Krymu nebude, říkají Srbové po zkušenosti s Kosovem. V neděli také zamíří k urnám

Kosovo nebylo před nedělními volbami v Srbsku podstatným tématem. Vše se změnilo ve chvíli, kdy na Krymu má ve stejný den proběhnout referendum o odtržení poloostrova od Ukrajiny. To mnohým Srbům připomnělo vyhlášení nezávislosti Kosova na Srbsku, o kterém rozhodla před šesti lety tamní albánská většina. Téma se řeší i v bělehradských kavárnách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hraniční přechod v Merdare na hranici Srbska a Kosova. | Zdroj: ČTK

V jedné kavárně poblíž centra Bělehradu soudí v debatě s místními asi šedesátiletý Milorad, že podobnost separatistů z Kosova a Krymu je jen zdánlivá.

„Kosovo vlastně nebyla nikdy ničí základna. Rusové jsou na Krymu vázáni, vždyť tam mají celou flotilu. Navíc tam spousta Rusů žije. Srbové postupně z Kosova odcházeli a zůstala tam většina Albánců, kteří se pak odtrhli," říká Milorad.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se v Bělehradě staví Srbové před mimořádnými volbami k situaci na Krymu, zjišťoval Alexander Tolčinský

Ani Petarovi, penzionovanému důstojníkovi, který během náletů NATO na Srbsko sloužil v armádě přímo v Kosovu, se nezdá, že by mělo kvůli poloostrovu dojít k válce.

„Ne, k válce nedojde. Rusko je v regionu supervelmoc a jen neprávem byl Krym z rozhodnutí Nikity Chruščova přidělen Ukrajině. Je tam většina Rusů a také Tatarů. Krym tedy nemůže být v žádném případě ukrajinský," říká Petar.

Bombardování Srbska letectvem NATO i další krvavé války v souvislosti s rozpadem Jugoslávie tu mají v živé paměti. I proto se podobného v Bělehradě chtějí vyvarovat a na hrozbu řinčení zbraní nechtějí slyšet.

Napětí na Ukrajině před referendem na Krymu roste. Lidé ale chtějí mírové řešení

Číst článek

Alexander Tolčinský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme