Válka na Krymu nebude, říkají Srbové po zkušenosti s Kosovem. V neděli také zamíří k urnám
Kosovo nebylo před nedělními volbami v Srbsku podstatným tématem. Vše se změnilo ve chvíli, kdy na Krymu má ve stejný den proběhnout referendum o odtržení poloostrova od Ukrajiny. To mnohým Srbům připomnělo vyhlášení nezávislosti Kosova na Srbsku, o kterém rozhodla před šesti lety tamní albánská většina. Téma se řeší i v bělehradských kavárnách.
V jedné kavárně poblíž centra Bělehradu soudí v debatě s místními asi šedesátiletý Milorad, že podobnost separatistů z Kosova a Krymu je jen zdánlivá.
„Kosovo vlastně nebyla nikdy ničí základna. Rusové jsou na Krymu vázáni, vždyť tam mají celou flotilu. Navíc tam spousta Rusů žije. Srbové postupně z Kosova odcházeli a zůstala tam většina Albánců, kteří se pak odtrhli," říká Milorad.
Jak se v Bělehradě staví Srbové před mimořádnými volbami k situaci na Krymu, zjišťoval Alexander Tolčinský
Ani Petarovi, penzionovanému důstojníkovi, který během náletů NATO na Srbsko sloužil v armádě přímo v Kosovu, se nezdá, že by mělo kvůli poloostrovu dojít k válce.
„Ne, k válce nedojde. Rusko je v regionu supervelmoc a jen neprávem byl Krym z rozhodnutí Nikity Chruščova přidělen Ukrajině. Je tam většina Rusů a také Tatarů. Krym tedy nemůže být v žádném případě ukrajinský," říká Petar.
Bombardování Srbska letectvem NATO i další krvavé války v souvislosti s rozpadem Jugoslávie tu mají v živé paměti. I proto se podobného v Bělehradě chtějí vyvarovat a na hrozbu řinčení zbraní nechtějí slyšet.
Napětí na Ukrajině před referendem na Krymu roste. Lidé ale chtějí mírové řešení
Číst článek