I v dalších místech Ukrajiny jsou nepokoje, separatismus má ale menší podporu než na Krymu

Zítřejší referendum podle očekávání potvrdí připojení dosud ukrajinského Krymu k Rusku. Po prozápadní revoluci v Kyjevě zažívají nepokoje i další oblasti na jihu a východě Ukrajiny, kde lidé mluví hlavně rusky a mnozí se i jako potomci milionů deportovaných lidí ze sovětské éry za Rusy stále považují. Separatismus má ale v těch regionech evidentně menší podporu než na Krymu, což dokládají i čtvrteční dramatické události v Doněcku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manévry ukrajinské armády nedaleko vesnice Gončarivska

Manévry ukrajinské armády nedaleko vesnice Gončarivska | Zdroj: Reuters

V metropoli uhelné pánve Donbas v nejvýchodnější části Ukrajiny proti sobě stály dvě zhruba stejně početné skupiny demonstrantů s navzájem neslučitelnými vizemi. Jedni skandují Rusko, druzí Doněck je Ukrajina.

Nejen v Kyjevě bylo ostatně viditelné už hnutí, které v únoru svrhlo proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Jevhen Naseďuk byl jedním z organizátorů takzvaného euromajdanu v Doněcku:

Přehrát

00:00 / 00:00

O názorech mladých lidí v Donbasu a Záporoží se zajímal reportér Jan Prokeš

„Moc lidí tomu nevěří, ale značná je na východě i nedůvěra k nové vládě, která byla dosud v opozici. Jednou už totiž u moci byla a lidé v doněckém regionu mají pocit, že neudělala za posledních 22 let pro region Donbas nic. Proto tam lidí spíš vyčkávají na to, co bude dál. Důvěra k lidem z vlády i řečníkům z Majdanu je slabá.“

Donbas se podle Jevhena nedočkal blahobytu ani za prozápadního prezidenta Juščenka, ani za jeho následovníka Janukovyče.

Krymští Tataři budou referendum bojkotovat, někteří tamní Češi chtějí k Rusku

Číst článek

Pracovní podmínky v místních ilegálních dolech jsou prý zhruba na stejné úrovni jako před dvěma stoletími. Jevhen vyznává západní hodnoty a politický postoj v pohnuté době vyjadřuje i tím, že místo rodné ruštiny teď mluví hlavně ukrajinsky. Rozumí ale některým náladám obyvatel východní Ukrajiny:

„Je to otázka zvyku. Většina lidí v Donbasu zná a chápe Rusko. Evropu znají mnohem méně, je dál. Hlavně pro starší generace je Rusko něčím pochopitelným, proto jsou pochopitelné i jejich proruské sentimenty.“

Záporoží není Krym

Taras Bylka je mladý novinář a muzikant, stejně jako Jevhen pomáhal pořádat demonstrace proti padlému režimu. Jen o několik stovek kilometrů dál na západ, v Záporoží. Tam podle něj rozhodně nehrozí nic podobného jako na Krymu:

„Zdůraznil bych, že Doněck, Charkov nebo Lugansk jsou trochu jiné než západněji ležící Dněpropetrovsk a Záporoží. Pro minulou vládu bylo překvapením, když tam proti ní vyšly protestovat desítky tisíc lidí. Lidé ukázali, že ta města nejsou proruská a že jsou ochotní bránit svou vlast i za cenu života.“

Po rozpadu Sovětského svazu podle Tarase v jeho kraji vznikla představa, že je hodně proruský, což měla letošní revoluce vyvrátit. Ačkoliv lidé v Záporoží rozhodně netouží po splynutí s Ruskem, Taras vnímá rozdíly v mentalitě mezi nimi a obyvateli západní Ukrajiny.

Tvrdí, že i s ohledem na to potlačovala bývalá vláda demonstrace na jihu a východě tvrdším způsobem než na západě:

Při nočních nepokojích v Charkově zahynuli dva lidé

Číst článek

„Lidé na západě jsou v jiné situaci. Častěji cestují do Evropy, proto mají trochu jiný hodnotový systém. Pro lidi na jihu Ukrajinu bylo něco nového jít na ulici a hájit svoje práva, nikoliv jen novou politickou stranu. To je naopak na západě země docela běžné.“

O něco severněji proti proudu řeky v Dněpropetrovsku, působila jako aktivistka Euromajdanu Katerina Čižiková. Pomáhala zraněným demonstrantům i s hledáním těch nezvěstných.

„Když padala socha Lenina v Dněpropetrovsku, tak na náměstí bylo hodně lidí. Většinou mladí, chtěli říct sbohem sovětské minulosti. Mně ale nejvíc utkvěl v paměti starší člověk, který mne požádal abych ho vyfotila se slovy- Nemyslel jsem že se ještě dožiju toho, jak tenhle kat zmizí z náměstí.“

Také Káťa považuje současné vášně za uměle živené. Ruština podle ní zůstane nediskriminovaným jazykem běžné komunikace. Zásadní úkol pro politiky teď spatřuje mladá Ukrajinka v tom, aby lidem srozumitelně vysvětlovali všechny změny a jejich dopad.

Jan Prokeš, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme