Na Slovensku se sčítají hlasy. Postoupili Robert Fico a Andrej Kiska

Do deseti hodin večer mohli Slováci hlasovat v 1. kole prezidentských voleb. Do druhého kola postoupili premiér Robert Fico a podnikatel Andrej Kiska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slováci vybírají nového prezidenta | Foto: Vojtěch Berger

Robert Fico získal 28 procent hlasů, jeho hlavní oponent Andrej Kiska o čtyři procenta méně. Na třetím místě je nezávislý poslanec Radoslav Procházka se ziskem 21,1 % hlasů.

Hlavní favorit Robert Fico volil ve vesnici Veľké Dvorany nedaleko Topoľčan, kde žije jeho matka. "Přistupuji k těmto volbám s velkým respektem. Počkáme, co řeknou lidé, každý výsledek budu samozřejmě akceptovat," řekl současný premiér.

Andrej Kiska volil v rodném Popradu. Věří, že v případném druhém kole může uspět. "Doufám, že lidé přijdou volit, šance změnit Slovensko je velká. Věřím, že to dobře dopadne."

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezidentské volby sleduje na Slovensku zpravodaj Vojtěch Berger

Herec a bývalý politik Milan Kňažko, který v průzkumech na vedoucí dvojici výrazně ztrácel, působil uvolněně. Byl jedním z mála hlavních prezidentských kandidátů, kteří volili v Bratislavě.

„Pokud by to nevyšlo, žiji svůj vlastní život. Mrzelo by mě to, protože si myslím, že by to bylo dobře.“

V hlavním městě hlasoval také úřadující prezident Ivan Gašparovič. Tomu zbývají necelé tři měsíce v úřadě.

„Vůbec nechci zůstat v žádné politice jako aktivní politik. Ale proč bych nemohl s někým konzultovat, hovořit o problémech, které v tomto státe budou.“

K volbám přišel i současný prezident Gašparovič | Foto: Vojtěch Berger

Překvapivě vysokou účast zatím hlásí řada okrskových komisí ze slovenských regionů. Voliče podle všeho neodradilo ani špatné počasí a vichřice na severu a východě země.

Volební místnosti se uzavřely ve 22 hodin. Výsledky bychom mohli znát krátce po půlnoci. O novém prezidentovi ale s největší pravděpodobností rozhodne až 2. kolo voleb na konci března.

Zvláštností slovenských prezidentských voleb je, že hlasovat se může jenom na Slovensku. Například komunita pražských Slováků jezdí na Slovensko volit pravidelně. Slováci v zámoří znovu spustili petici, aby se už v příštích volbách dalo hlasovat i v zahraničí.

Slovenským prezidentem bude Robert Fico, nebo Andrej Kiska

Číst článek

Slovenský prezident nemá významnější pravomoci, může ale například blokovat nominace vlády a parlamentu na obsazení vedoucích představitelů některých úřadů a institucí. Souhlasu hlavy státu podléhají i některá rozhodnutí odstupujícího kabinetu.

Kandidáti na slovenského prezidenta | Foto: Michal Jindra

Slovenského prezidenta budou vybírat i Češi se slovenským občanstvím

Číst článek

Igor Maňour, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme