'V pořádku, dobrou noc', řekl pilot Boeingu. Pak se letadlo odmlčelo

Malajsijské úřady už 10 dní téměř pravidelně vystupují a informují o pátrání po zmizelém Boeingu 777. Na palubě bylo 239 lidí. Stále není jasné, co se s nimi stalo. Pátrací týmy teď prohledávají dvě oblasti. Aktuální zprávy se týkají hlavně vyšetřování, které se teď soustředí na posádku letadla a cestující.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Selamat Omar drží fotografii svého syna a leteckého inženýra, který byl na palubě ztraceného malajsijského letadla | Zdroj: Reuters

Inspektoři se v první řadě zaměřili na piloty letadla. Letoví kontroloři totiž zachytili poslední zprávu z kokpitu. Druhý pilot letadla dispečerům řekl: „V pořádku, dobrou noc“. A pak prý někdo komunikační systém odpojil.

Policie už prohledala byty obou pilotů, u jednoho z nich našla letový simulátor, který teď prověřuje. Ale různé detaily policisté zjišťují i o cestujících letadla, třeba jestli někdo z nich neměl licenci na řízení dopravních letadel.

Zmizelý Boeing 777 s 239 lidmi na palubě odstartoval v pátek 7. března z Kuala Lumpuru a mířil do Pekingu. Dispečerům se ztratil z očí asi o tři čtvrtě hodiny později. Poté prý někdo vypnul komunikační systémy a stroj změnil kurz zpět přes Malajsii na západ. Vyšetřovatelé se domnívají, že letadlo poté letělo ještě téměř sedm hodin.

Do pátrání se zapojilo už 26 zemí. Z nich 11 intenzivně hledá letadlo, a to ve dvou oblastech v takzvaném severním koridoru mezi Thajskem, Kazachstánem a Turkmenistánem, a také v Indickém oceánu kolem Indonésie.

Malajsie žádá okolní země, aby zjistily, jestli jejich vojenské radary nezaměřily letadlo. Vyšetřovatelé chtějí dát dohromady skládanku z míst, kudy letadlo prokazatelně neletělo.

Vyšetřování trvá už 10 dní a zatím nepřineslo téměř žádné výsledky. Například Peking dnes vyzval Malajsii, aby okamžitě pátrání po letadle rozšířila. Dvě třetiny cestujících tvořili totiž právě Číňané.

Čínské ministerstvo zahraničí vyšetřovatelům vzkázalo, aby poskytovali všem zemím co nejpřesnější informace a aby přehodnotili pátrací metody. Podobné výzvy přicházejí také od příbuzných cestujících, kteří stále marně čekají na jakékoliv zprávy. Většina z nich kritizuje Malajsii za nepřehledné informace.

„Měli hned začít hledat na západě, ale oni začali pátrat nejprve na východě. Jestli skutečně používají všechny systémy, včetně satelitních snímků, tak by přece už dávno měli mít nějaké výsledky. Ale pořád to jenom komplikují a dělají v tom zmatek,“ prohlásil otec jednoho z pasažérů pohřešovaného letadla.

Malajsijci v Kuala Lumpur se stále modlí za cestující letu MH370, který se ztratil 7. března | Foto: ČTK/AP

Pavlína Nečásková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme