První vlaštovka, symbol jara, letos přiletěla o pět dní dříve než loni

První vlaštovka, kterou letos zaznamenali ornitologové, dorazila na naše území o pět dní dříve než minulý rok. Rekordmankou je ale vlaštovka z roku 1941. Ta se tehdy vrátila už 5. března.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlaštovka obecná (Hirundo rustica erythrogaster) | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, J.J. Cadiz, Uživatel: Cajay

Ornitologové vyhlížejí vlaštovky v okolí vod, kde se líhne hmyz, připomněl Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické.

„Skutečně jedna vlaštovka jaro nedělá. A pro vlaštovky to platí zejména. Jako první zpravidla přilétají samci a s velkým odstupem samice. Loni byla první vlaštovka zaznamenána až 22. března, ale předloni už 15. března,“ vysvětlil Viktora.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návratu stěhovavých ptáků mluvil Lukáš Viktora, koordinátor ochrany druhů České společnosti ornitologické

„Úplně nejranější přílet byl 5. března 1941. I když je letošní jaro nezvykle teplé, tak první vlaštovky přilétají v dobu obvyklou. Hlavní masa přiletí v prvních dubnových dnech, respektive kolem poloviny dubna.“

Pospíšili si i čápi: letos se objevili o měsíc dříve, než se považuje za obvyklé. Lukáš Viktor ale upozornil, že typičtí dálkoví migranti, jako jsou vlaštovky a čápi, se nevracejí naráz.

„U čápů bílých v posledních letech zaznamenáváme, byť v jednotlivých případech, že zůstávají celou zimu u nás a evidentně jim to nedělá problémy."

„Některé druhy ptáků své migračních zvyky mění, ale výraznější změny v migraci se neodehrávají v řádku jednotek, ale spíše desítek či stovek let,“ uvedl Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické.

Vlaštovka obecná | Foto: Stock Exchange

Vladimír Kroc, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme