V Hradci Králové sází nové lesy, hotovo má být do dvou měsíců

Přes 600 tisíc sazenic už je v zemi a další milion ještě zbývá. Tak pokračuje výsadba nových stromů v městských lesích Hradce Králové. Předloňská větrná smršť tam zničila téměř 80 tisíc kubických metrů dřeva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost Městské lesy Hradec Králové začala 3. března s výsadbou nových lesů po větrné kalamitě z léta 2012. Lesní dělníci vysadí na jaře zhruba na 170 hektarech 1,6 milionu stromků

Společnost Městské lesy Hradec Králové začala 3. března s výsadbou nových lesů po větrné kalamitě z léta 2012. Lesní dělníci vysadí na jaře zhruba na 170 hektarech 1,6 milionu stromků | Zdroj: ČTK

„Obnova městských lesů začala 3. března a pracujeme již 17 dní. Do dnešního dne bylo vysázeno 650 000 sazenic borovice lesní, zbývá necelých 300 000. Pak budou následovat smrk, buk, jedle, lípa nebo olše,“ plánuje Jaroslav Hýsek, který má výsadbu stromů na starosti.

Obnova lesů zaměstná několik desítek lidí. „V současné době se v lesích pohybuje šedesát až osmdesát lidí a denně vydáváme až 80 000 sazenic,“ říká pan Hýsek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Městské lesy v Hradci Králové navštívila Lucie Valášková

Výsadba by měla být hotová do dvou měsíců. „Dali jsme si to za úkol a je to reálné. Po letošní bláznivé zimě nikdo neví, jak bude pokračovat jaro, ale kdyby nám podmínky přály, jsme schopní vysazování dokončit,“ věří Hýsek.

Vysazují se malé dvouleté stromky. „Když vše půjde dobře, tak už za dva roky by mohly být vidět řady borovic, které už budou mít třeba metr do výšky,“ těší se nadlesní Tomáš Jankovský, který vysázené plochy přebírá.

„Budou tu mladé hezké lesy s perspektivou sto let. Za sto let už tu budou velké stromy,“ očekává nadlesní.

Předpokládané náklady na obnovu lesa jsou zhruba 15 milionů korun a většinu zaplatí evropská dotace.

Lucie Valášková, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme