Na Mostecku přibývá krádeží barevných kovů, policie častěji kontroluje sběrny

Zvýšený počet krádeží barevných kovů a železa na Mostecku nutí tamní policisty k častým kontrolám sběren. Policisté v nich hledají kradený materiál a kontrola Živnostenského úřadu následně dohlíží, jestli si obsluha sběrny pečlivě zapisuje a uchovává všechny informace o lidech, kteří tam železo vozí. Jedna z kontrol se uskutečnila i na počátku tohoto týdne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie na Mostecku častěji kontroluje sběrny kvůli přibývajícím krádežím barevných kovů | Foto: Jan Beneš

„Vnikli sem a zmlátili ho tak, že zůstal ležet, teď ani nevidí,“ popisuje Blanka Pálová, majitelka malé výkupny barevných kovů v Mostě, jak to dopadlo, když potřetí za sebou přepadli její provozovnu.

I tak vypadá nárůst zločinu, který má společné jmenovatele: barevné kovy a železo. Policisté se kvůli nárůstu případů krádeží kovů vydali na další kontrolu sběren. Kromě skladových místností chtěli vidět i zázemí sběrny.

A kontrolují také ty, kteří na kárce do sběrny kov přivážejí. V době kontroly míjel sběrnu muž, který na své kárce vezl uzavřenou velkou nákupní kabelu. Bylo v ní ale jen několik desítek knih, železo žádné. Prý je vezl kolegovi, který je pak nosí do antikvariátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kontroly ve sběrně barevných kovů se zúčastnil reportér Jan Beneš

Podle policisty Martina Rekla z mosteckého obvodního oddělení se sortiment kradených kovů za posledních dvacet let výrazně změnil:

„Na začátku 90. let to byly krádeže kolejí, krádeže trolejí na dráze a podobně. Později se kradly kanálové poklopy a momentálně nám největší problém dělají kabely, zejména zabezpečovací kabely, kabely datových sítí ve společných prostorách domů, kabely dálkového vedení v kolektorech, které jsou pod městem,“ popisuje.

S krádežemi kabelů mají na Mostecku bohaté zkušenosti také povrchové doly. „Krádeže kovů nám v loňském roce způsobily škodu téměř milion a čtvrt,“ říká Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí společnosti Severní energetická, které patří povrchový lom ČSA na Mostecku.

Sběrny zajímají i Živnostenský úřad

Spolu s policisty často vyjíždí na kontroly sběren také pracovnice Živnostenského úřadu. Zatímco se muži zákona věnují prohlídce vykoupených kovů, ženy ze Živnostenského úřadu dohlíží na vedení výkupní knihy.

„Zajímá nás, zda provozovatelé sběren řádně identifikují při výkupu odpad, a dále osoby, od kterých mají v úmyslu odpad vykoupit nebo odebrat. Tuto evidenci musí vést po dobu pěti let od odebrání či výkupu,“ vysvětluje Pavlína Jordanov z úřadu.

Pokud by evidence nebyla úplná, udělil by mostecký magistrát provozovateli pokutu. Ve dvou kontrolovaných sběrnách policisté nenašli nic podezřelého a všechna dokumentace byla v pořádku.

Kontroly ale budou pokračovat. „V současné době, kdy máme více trestných činů krádeží barevných kovů, tyto kontroly budeme provádět častěji,“ potvrzuje policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme