Korejský výrobce pneumatik Nexen potvrdil úvahy o továrně v Česku

Po dlouhé době dohadů přišla první zásadní zpráva, která naznačuje, že se do České republiky chystá významný investor. Jihokorejský výrobce pneumatik Nexen Tire podle zahraničních agentur oznámil zájem vybudovat v Česku závod ve zprávě pro jihokorejskou burzu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pneumatiky (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Morquefile

Firma zdůvodnila zvažovanou výstavbu závodu v České republice tím, že potřebuje rozšířit výrobní kapacitu ve středním a dlouhém období. Zároveň zdůraznila, že konečné rozhodnutí ještě nepadlo.

O možné investici kolem deseti miliard korun se spekuluje už delší dobu, zatím se však Nexen jakékoli zmínce o továrně ve střední Evropě urputně bránil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace o možném příchodu jihokorejského investora zjišťovala Jitka Hanžlová

Doma totiž jihokorejský výrobce čelí velice silnému tlaku odborů. Ty požadují, aby investoval doma a ne někde v zahraničí. Proto je už pouhá zmínka o těchto úvahách velice zásadním signálem.

Z české strany zatím nikdo jednání s Nexenem nepotvrdil. Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček nicméně loni oznámil, že do zóny Triangle u Žatce by mohl přijít nový investor, který by mohl nabídnout práci nejprve tisícovce a později až dvěma tisícům lidí. Podle některých informací by mělo jít právě o Nexen.

Společnost Nexen Tire Corporation byla založena v roce 1942, v současnosti vyváží pneumatiky do 130 zemí světa. Sídlo firmy je v jihokorejském Jangsanu, kde je zaměstnáno 2275 lidí. V roce 2007 firma otevřela pobočku v Číně. (zdroj: ČTK)

Mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková zdůrazňuje, že jednání se vedou s různými investory.

„Je tam devět investorů, více než dvě třetiny zóny jsou ještě k dispozici. Zóna je přitom perfektně připravená, s kvalitní infrastrukturou, takže potenciální investoři zde jistě najdou dobré zázemí,“ říká mluvčí.

Triangl leží strategicky blízko u Prahy i u cesty do Německa. To zónu zvýhodňuje oproti Mošnovu, o kterém se dříve v souvislosti se zájmem Nexenu také mluvilo.

Pneumatiky Nexen obují i vozy vyrobené v Česku

Škoda Auto už tento měsíc oznámila, že uzavřela se společností Nexen dohodu o dodávkách pneumatik pro modely Rapid a Octavia.

„Škoda se dohodla na dodávkách pneumatik od výrobce Nexen. Neznamená to, že bychom tímto výrobcem nahrazovali někoho jiného, jedná se o rozšiřování portfolia dodavatelů,“ potvrdil mluvčí automobilky Zbyněk Straškraba.

Pneumatiky Nexen montuje na svá auta také Hyundai, ale jen ve svých továrnách v Koreji a v Číně. Český závod automobilky v Nošovicích mezi odběratele jihokorejského výrobce nepatří.

„V současné době odebíráme od evropských dodavatelů, protože náš závod se nachází v Evropě. Ale samozřejmě pokud by firma Nexen svými výrobky splňovala naše požadavky na kvalitu, cenu, stabilitu dodávek, garancí a podobně, nic nebrání tomu zařadit ji mezi naše dodavatele,“ uvedl mluvčí Hyundai Petr Vaněk.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme