Státní lázně v Janských Lázních vlastní řadu budov, pro které není využití. Prodat je nemohou

Státní léčebné lázně v Janských Lázních prodělaly za poslední dva roky 84 milionů korun, a to i přesto, že propustily zhruba čtvrtinu zaměstnanců. Kvůli zařazení do privatizace navíc nemohou prodat nepotřebný majetek, například staré bytovky nebo nevyužívané hotely, které přitom stále musí vytápět a opravovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Secesní kolonáda | Foto: město Janské Lázně

Vstupujeme do budovy, která se jmenuje Belle Vue. Nad námi hodně zašlý nápis Restaurace, dveře připomínají samoobsluhu. „Objekt v průběhu roku 2013 nebyl vůbec využit pro provoz lázní,“ říká ředitel lázní Rudolf Bubla.

V přízemí je restaurace a její zázemí. „Prostory jsou na hranici životnosti nebo spíš možná za ní a všechno volá po intenzivních investicích, má-li být zařazeno zpět do provozu,“ doplňuje Bubla.

V domě je dvacet dva lůžek. Využít by se podle ředitele lázní ale daly jen jako ubytovna velmi nízkého standardu. „Jako lázeňský hotel je to naprosto nepřípustné,“ podotýká.

Přehrát

00:00 / 00:00

S ředitelem lázní Rudolfem Bublou se na prohlídku prázdného hotelu a tělocvičny zašel podívat redaktor Václav Plecháček

Přicházíme k tělocvičně. To nejlepší už má ale dávno za sebou. „Využití v tomto období je velmi sporadické, spíš nárazové. Hlavní využití bývalo v době, kdy lázně byly zcela zaplněny a nestačila kapacita jedné tělocvičny,“ dodává Bubla s tím, že pro sokolovnu teď složitě hledají využití.

„Základní pravidlo zní, že pokud máte nereproduktivní majetek, který vlastně neslouží bezprostředně pro vaše podnikání, tak je zapotřebí se ho zbavit. My to samozřejmě v tuto chvíli nemůžeme udělat,“ uzavírá Bubla.

Janské lázně mají problémy se svým majetkem. Ten totiž využívají jen zčásti, nepotřebné budovy ale nemohou prodat. Jsou totiž součástí téměř dvacet let starého privatizačního projektu, který brání jakémukoli nakládání s majetkem.

Přitom asi třetinu lázně nepotřebují. Jde například o bytovky, ve kterých žijí bývalí zaměstnanci, garáže nebo tělocvičnu a navíc i hotelové domy. V těch je 170 lůžek, lázně je ale dlouhodobě nedovedou obsadit. Budovy se přitom musí udržovat, v zimě se v nich topí, probíhají i nutné opravy. A za to všechno lázně platí, a to více než milion ročně.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme